Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish doctors and patient rights activists: Don't postpone the visit to the doctor

Polish doctors and patient rights activists: Don't postpone the visit to the doctor
Polska służba zdrowia nie radzi sobie z obsługą pacjentów niecovidowych - sugerują badania. (Fot. Getty Images)
The healthcare system needs to be more open to patients, also in times of epidemics. Teleporada has many advantages, but it will not replace the patient's personal contact with the doctor, the visit should not be delayed - said Polish doctors and representatives of organizations working for patients.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"System opieki zdrowotnej musi być bardziej otwarty na pacjentów, również w okresie epidemii, osoby, które mają przewlekłe choroby, jak nadciśnienie, cukrzyca, niewydolność krążenia, choroby nowotworowe, nie mogą czekać na poradnictwo i opiekę zdrowotną, aż skończy się epidemia" - przekazał dziś na konferencji prasowej w Ministerwstwie Zdrowia specjalista zdrowia publicznego prof. Bolesław Samoliński.

Dodał, że osoby, których stan zdrowia pogorszył się w czasie epidemii, są bardziej narażone na jej skutki. Przypomniał stanowisko sformułowane w lipcu przez grupę ekspertów, że "rozbudowa systemu procovidowego nie może się odbyć kosztem systemu niecovidowego - czyli tych pacjentów, którzy nie są zarażeni". Zaznaczył, że tezy ekspertów spotkały się w resorcie zdrowia "z bardzo pozytywnym przyjęciem".

"Generalny wniosek jest taki, żeby placówki opieki zdrowotnej - zarówno te, które świadczą usługi na poziomie podstawowym, jak i wysokospecjalistyczne - były bardziej dostępne dla pacjentów, żebyśmy zaczęli pracować tak jak przed okresem epidemii na rzecz tych chorych, którzy wymagają opieki, a nie są zakażeni koronawirusem" - oznajmił Samoliński.

Podkreślił, że "problemy dotyczą obu stron" - wynikają z niepokoju pracowników służby zdrowia, co powoduje ograniczenie dostępu do placówek leczniczych - a także z obaw pacjentów przed zakażeniem w placówce ochrony zdrowia. "Apelujemy, żeby obie strony były bardziej otwarte na chorych, żebyśmy zaczęli pracować normalnie, nie zamieniając systemu opieki zdrowotnej w system tylko procovidowy, rozumiejąc oczywiście, że ryzyka, które się kryją za rozwojem tej epidemii, są dla nas niewyobrażalnie niebezpieczne" - przekazał Samoliński.

Magdalena Kołodziej z fundacji My Pacjenci obserwującej sytuację niecovidowych pacjentów od początku pandemii, przytoczyła wynik badania, w którym "trzy czwarte respondentów odpowiedziało, że może poczekać na koniec pandemii". "Pandemia się przedłuża, nie wiadomo, jak długo potrwa. Widząc to rozpoczęliśmy kampanię Lecz, nie zwlekaj" - oznajmiła. Kampania zachęca pacjentów, by - zachowując zasady bezpieczeństwa związane z pandemią - nie odkładali wizyty.

Czytaj więcej:

90-latek pokonał Covid-19. Wcześniej prosił lekarza, by nie tracił na niego czasu

Brytyjscy przychiatrzy przygotowują się na kryzys zdrowia psychicznego w UK

Pielęgniarka z USA: "Niektórzy chorzy do ostatnich chwil nie wierzą, że mają Covid-19"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement