Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Polish conservatives oppose rainbow flag at European Parliament

Polish conservatives oppose rainbow flag at European Parliament
Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii pod Parlamentem Europejskim rozdawane są również małe flagi. (Fot. Getty Images)
Polish conservatives have opposed plans to fly a rainbow flag in front of the European Parliament in Brussels to mark International Day Against Homophobia on Thursday, according to Poland's newsnews agency.
Advertisement
News available in Polish

Z informacji uzyskanych od pracowników Parlamentu Europejskiego wynika, że posłowie PiS otrzymali zaproszenie, by dziś w południe zebrać się przed siedzibą tej instytucji w Brukseli, gdzie będą mogli dostać niewielkie tęczowe flagi, a także zrobić sobie wspólne zdjęcie.

Wywieszenie flagi przez PE ma być wyrazem solidarności z osobami LGBT, które wciąż walczą o swoje prawa w wielu regionach świata.

Inicjatywa ta wywołała sprzeciw niektórych eurodeputowanych z Polski. Szef delegacji PiS do europarlamentu Ryszard Legutko wystosował w tej sprawie pismo do przewodniczącego PE Antonio Tajaniego, prosząc o wyjaśnienia.

"Międzynarodowy dzień LGBT nie ma żadnej podstawy prawnej i jest po prostu inicjatywą promującą jedną z organizacji lobbystycznych" - napisał Legutko. 

Wiele rodzin LGBT przygotowuje się do corocznego święta Pride Month, które na całym świecie rozpoczyna się 1 czerwca. (Fot. Getty Images)

Legutko ocenił, że taki gest jak wywieszenie tęczowej flagi jest opowiedzeniem się w imieniu europarlamentu po stronie "rewolucji obyczajowej".

"Pod hasłem homofobia kryją się nie ataki na ludzi o skłonnościach do osób tej samej płci, bo takich ataków właściwie nie ma. Pod hasłem homofobii kryje się odmowa zmiany prawa, a właściwie zmiany definicji małżeństwa, która funkcjonowała w świecie od czasów niepamiętnych" - ocenił europoseł.

Jego zdaniem, PE nie powinien udawać, że wywieszając tęczowy symbol, występuje przeciwko przemocy wobec ludzi, bo gdyby chciał to robić, powinien wywiesić znak ryby, bo to chrześcijanie są dziś prześladowani na świecie.

Legutko jest zdziwiony, że taka inicjatywa jest realizowana w momencie, gdy szefem PE jest polityk chrześcijańskiej demokracji. 

Parlament Europejski nie jest jedyną instytucją UE, która obchodzi Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Wczoraj szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini wystosowała oświadczenie, w którym podkreśliła, że UE potwierdza swoje zobowiązanie do walki z wszelkimi formami dyskryminacji i przestępstwami z nienawiści na podstawie orientacji seksualnej. 

Pod parlamentem pojawili się dziś również przedstawiciele mniejszości religijnych. (Fot. Getty Images)

"Wewnątrz i na zewnątrz UE osoby LGBTI są zbyt często celami przemocy i przestępstw z nienawiści. Wciąż często są obiektem dyskryminacji i maltretowania w związku ze swoją orientacją seksualną, identyfikacją płciową czy płciowymi cechami charakterystycznymi" - wskazała Włoszka.

Szefowa unijnej dyplomacji zaznaczyła, że w wielu krajach ludzie są aresztowani, więzieni, a w niektórych przypadkach skazywani tylko ze względu na to, w jakim pozostają związku. Aktywiści krytykują jednak słowa Mogherini, zwracając uwagę, że "deklaracje UE kończą się na słowach i wywieszaniu flag".

Na problemy osób homoseksualnych na świecie zwrócił też uwagę premier Luksemburga. "W ponad 70 krajach dziś nie mógłbym świętować mojej trzeciej rocznicy ślubu, ponieważ byłbym w więzieniu" - napisał we wtorek na Twitterze, zamieszczając zdjęcie ze swoim mężem.

Według danych organizacji ILGA Europe, Polska jest drugim po Łotwie najbardziej homofobicznym krajem Europy. Eksperci oceniają, że w przypadku braku odpowiednich regulacji ze strony rządu, w przyszłym roku Polska może trafić na pierwsze miejsce. 

Po drugiej stronie rankingu, jako państwo najbardziej przyjazne osobom LGBT w Europie, znalazła się katolicka Malta. W czołówce są także Belgia, Norwegia, Wielka Brytania, Finlandia i Francja. 

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Advertisement