Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Polish climber recalled by Caragh neighbour

Polish climber recalled by Caragh neighbour
Irlandczycy ciepło wspominają Polaka - na zdjęciu zrzut ekranu artykułu na portalu Leinsterleader.ie.
The Polish mountain climber, whose death in recent days made headlines all around the world, lived on the outskirts of Caragh with his partner and was well liked by neighbours. Local man Billy Byrne recalled that Tomasz Mackiewicz and his partner lived in Gingerstown, near Raheens GAA club and that he worked as a panel beater.
Advertisement
News available in Polish

Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz zdobyli szczyt ośmiotysięcznika 25 stycznia. Jest to drugie takie osiągnięcie w historii. Dla Polaka wyczyn zakończył się śmiercią. Według kierownika oddziału ratunkowego i medycyny wysokogórskiej szpitala w Sallanches, Frederica Champly’ego, przyczyną zgonu był wysokościowy obrzęk płuc w ostatecznym stadium.

W ostatnich latach swojego życia Polak mieszkał w Gingerstown na przedmieściach Caragh, gdzie pracował jako blacharz samochodowy.

“Zrobił świetną robotę z samochodem mojego taty. Był naszym sąsiadem, mieszkał tutaj z partnerką i dzieckiem. Był u nas przed Bożym Narodzeniem na herbacie. Opowiadał mi o swoich planach wyprawy na słynną górę. To takie smutne” - wyznał lokalnemu dziennikowi Billy Byrne. Irlandczyk opisał parę jako “bardzo przyjaznych ludzi”.

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Wspinaczkę na wierzchołek rozpoczęli 20 stycznia, ale ostatecznie zeszli do obozu drugiego. 22 stycznia z nadesłanego przez Francuzkę SMS wynikało, że są w obozie trzecim, planują wyjście wyżej i atak szczytowy 25 stycznia. Tego dnia byli na wysokości około 8 000 m i stanęli na wierzchołku. W południe chmury przesłoniły kopułę szczytową, a polsko-francuska para w odwrocie utknęła na wysokości ok. 7 400 m.

Anna Antonina Solska, żona Tomasza Mackiewicza, publicznie podziękowała francuskiej alpinistce Elisabeth Revol za podjęcie natychmiastowej walki o uratowanie jej męża i pozostanie przy nim tak długo, jak tylko było to możliwe.

Nanga Parbat (8126 m) jest jednym z najbardziej wymagających ośmiotysięczników. Należy do szczytów wyjątkowo trudno dostępnych i niebezpiecznych. Świadczy o tym chociażby liczba dotychczasowych zdobywców, nieznacznie przekraczająca 300 osób.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Advertisement