Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish Ministry of Foreign Affairs: The introduction of communism led to economic bankruptcy

Polish Ministry of Foreign Affairs: The introduction of communism led to economic bankruptcy
Dodatek nadzwyczajny "Życia Warszawy" z 17 stycznia 1945 roku. (Fot. Getty Images)
The introduction of communism led to economic bankruptcy - stressed the Ministry of Foreign Affairs on the 75th anniversary of the Red Army's entry into Warsaw.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

17 stycznia 1945 r., do lewobrzeżnych ruin Warszawy wkroczyły oddziały 1 Armii WP oraz sowieckie. 75 lat po tych wydarzeniach w piątek w Moskwie odbywają się obchody określane przez organizatorów jako "75. rocznica wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną". Polski MSZ podkreśla, że 17 stycznia 1945r. nie był wyzwoleniem Warszawy, a przyniesieniem niewoli.

Resort dyplomacji opublikował wczoraj w tej sprawie kolejny wpis na Twitterze. "Wprowadzenie komunizmu doprowadziło Polskę do ekonomicznego bankructwa" - czytamy. Wśród niektórych skutków "bratniej pomocy" ZSRS po 1945 roku MSZ wymieniło: niekorzystne umowy gospodarcze, rabunkową eksploatację surowców i nieprzystąpienie do Planu Marshalla.

Resort zamieścił także infografikę zatytułowaną "Rabunkowa gospodarka", w którym przedstawił niektóre ze strat, jakie poniosła Polska w okresie komunizmu. Wynika z niej m.in., że przez dostawy węgla dla ZSRS po zaniżonych cenach w latach 1946-1953 Polska straciła 586,5 mln dolarów, a przez budowę infrastruktury na użytek Armii Czerwonej - ok. 5,5 mld złotych.

W jednym ze swoich wcześniejszych wpisów MSZ napisał: "Szanujemy krew przelaną w walce z nazizmem, ale w 1945 reżim Stalina przyniósł Polsce terror, zbrodnie i rabunkową gospodarkę. Armia Czerwona wyzwoliła Warszawę spod okupacji niemieckiej, ale nie przyniosła Polakom wolności".

"W '45 Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy i została w Polsce na kolejnych 48 lat. Oznaczało to dekady komunistycznych opresji. Dopóki Rosja nie zaakceptuje własnej trudnej historii, Europa będzie zagrożona. Fałszowanie historii to realne zagrożenie tu i teraz" - brzmi inny wpis resortu.

Defilada 1 Armii Wojska Polskiego na ulicy Marszałkowskiej w zdobytej Warszawie 19 stycznia 1945 roku. (Fot. Wikipedia)

Wcześniej w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński mówił podczas briefingu po uroczystości upamiętnienia aresztowania przez NKWD szwedzkiego przedsiębiorcy i dyplomaty Raoula Wallenberga, że obecnie coraz częściej mamy do czynienia z próbą zakłamywania historii.

"17 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim, kiedy to Armia Czerwona stała i patrzyła z drugiego brzegu Wisły na to, jak Warszawa jest niszczona. To nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli komunistycznej i o tym musimy pamiętać, szanując oczywiście indywidualnych żołnierzy" - podkreślił.

Czytaj więcej:

Ambasada Rosji w RP odpowiada ambasador USA, która broni Polaków

"The Times": Putin wciąż propaguje stalinowską wersję historii

"Financial Times": Putin niebezpiecznie przeinacza fakty

Europarlament: Polska była ofiarą, a nie sprawcą II wojny światowej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement