Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Policja w Polsce: Rośnie liczba prób samobójczych

Policja w Polsce: Rośnie liczba prób samobójczych
Problem samobójstw w Polsce wciąż nasila się. (Fot. Getty Images)
Według danych Komendy Głównej Policji, od stycznia do listopada ub.r. w Polsce było o ponad 5% więcej zamachów samobójczych niż w całym 2020 r. Najczęściej próby takie podejmują nad Wisłą Polacy w grupie wiekowej 35-39 lat.
Reklama
Reklama

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, rośnie liczba prób samobójczych w Polsce. Od stycznia do listopada ub.r. odnotowano aż 12 647 takich przypadków, a w całym 2020 roku – 12 013, czyli o 5,27% więcej. 

"Różne badania pokazują̨, że znaczną cześć samobójców, również niedoszłych, stanowią̨ ludzie z zaburzeniami nastroju. Problem potęguje pandemia. Związane z nią kłopoty emocjonalne, zdrowotne, rodzinne, zawodowe oraz finansowe mocno obciążają ludzi. Od wielu tragedii mogłaby uchronić społeczeństwo sprawna reforma w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, połączona z wdrożeniem ogólnopolskiej strategii zapobiegania samobójstwom. Chodzi o powszechny dostęp do wsparcia terapeutycznego. Jeżeli nie dokonamy radykalnych kroków, to z roku na rok może być coraz gorzej" – przestrzega psycholog Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl.

Z policyjnych statystyk wynika, że od stycznia do listopada 2021 roku było 8 771 zamachów na własne życie wśród mężczyzn. Najwięcej z tych czynów, tj. 1 066, dokonali Polacy w wieku 35-39 lat. Z kolei w przedziale wiekowym 30-34 lata takich prób było 1 038. W ww. okresie 3 876 prób samobójczych podjęły kobiety. Jednym z najbardziej alarmujących wyników jest to, że najwięcej takich przypadków odnotowano wśród nastolatek będących w wieku 13-18 – aż 911 przypadków). Kolejną grupą w tym zestawieniu są również młode Polki, czyli mające 19-24 lata (568).

"Fakt, że ogólnie więcej prób samobójczych było dokonywanych przez mężczyzn niż przez kobiety, może wynikać ze społecznych oczekiwań. Panowie czują, że muszą być silni i nie przystoi im okazywać np. bezsilności. Często tłumią swoje emocje" – uważa psycholożka Danuta Wieczorkiewicz, prezeska "Fundacji Zobacz...JESTEM".

Natomiast prof. UW Małgorzata Dragan tłumaczy, że wiek 30-39 lat dla mężczyzny to czas, gdy kwestie zawodowe są niezwykle ważne, ze względu na poczucie własnego miejsca w społeczeństwie. "Chce on widzieć, że coś już osiągnął i zapewnia swojej rodzinie dobrobyt. W czasie pandemii wielu mężczyzn mogło stracić to odczucie. Część z nich boryka się w dodatku z problemami alkoholowymi czy innymi uzależnieniami. To zwiększa ryzyko dokonywania zamachów samobójczych" - wskazała.

Czytaj więcej:

"Dziennik Gazeta Prawna": Co 10. próbę samobójczą w Polsce podejmuje dziecko

Badanie: Nawet co 10. młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Raport: Co myślą o sobie Polki? "Wrażliwe, szczęśliwe, zbyt mało pewne siebie"

Włochy: Młodzi ludzie są nękani i osamotnieni

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama