Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles want to care for terminally ill children before they are born terminally

Poles want to care for terminally ill children before they are born terminally
Wielu Polaków wciąż nie wie, czym jest opieka perinatalna. (Fot. Getty Images)
Almost 80 percent Poles are taking care of terminally ill children even in the pre-birth phase - according to research on perinatal care in Poland. The questionnaire asked about the activities of perinatal hospices and media publications on the subject.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Organizatorzy badań "Hospicjum dla życia poczętego" przedstawili wyniki i raport z ankiety przeprowadzonej w styczniu 2019 r. na próbie 1 012 osób. Celem ankiety było zdobycie informacji na temat wiedzy Polaków o samych hospicjach perinatalnych i ich działalności oraz stosunku do opieki perinatalnej dzieci nieuleczalnie chorych i jeszcze nienarodzonych.

Na pytanie: co sądzimy o pomyśle, aby nieuleczalnie chore dzieci objąć opieką jeszcze przed narodzeniem, pozytywnie odpowiedziało 78 proc. osób badanych. 47,7 proc. wskazało "zdecydowanie zgadzam się", a 30,3 proc. "raczej zgadzam się".15,8 proc. odpowiedziało "trudno powiedzieć", natomiast 2,8 proc. dało odpowiedź: |raczej nie zgadzam się|, a 3,5 proc. - "zdecydowanie nie zgadzam się".

Jednak, jak wynika z ankiety tylko około 10 proc. Polaków dokładnie wie, co to jest hospicjum perinatalne i komu dokładnie pomaga taka instytucja.

"Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to mało. Jednak to przecież kilka milionów Polaków, zatem wcale nie tak mało. To raczej budująca świadomość. Mamy w Polsce kilkanaście hospicjów perinatalnych i na tle Europy, także zachodniej, nie wypadamy źle, bo tam są kraje, w których nie ma takich hospicjów. Najwięcej jest ich natomiast w USA" - ocenił dr Krzysztof Szmyd, kierownik Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska, które zleciło badania.

Kolejne pytanie dotyczyło kosztów leczenia i opieki. Brzmiało ono: czy uważa Pani/Pan, że dzieci z wadami wrodzonymi i ciężkimi, nieuleczalnymi chorobami oraz ich leczenie i opieka to nadmierne obciążenie dla społeczeństwa?

Zdecydowanie i raczej zgadzam się odpowiedziało 28,8 proc. ankietowanych, natomiast zdecydowanie nie i raczej nie – 40,6 proc. osób. 30,8 proc. osób nie miało zdania.

"Celowo postawiliśmy to pytanie tak dosyć kontrowersyjnie. I odpowiedź, że 40 proc. nie uważa tego za obciążenie to wynik bardzo dobry. Pokazuje wciąż bardzo duży pierwiastek życzliwości i otwartości na innych w naszym społeczeństwie" - dodał dr Szmyd.

Badania dotyczyły również medialnych publikacji związanych z działalnością hospicjów perinatalnych. Najwięcej jest ich w internecie, a autorkami są kobiety-internautki. Kilka procent publikacji jest autorstwa dziennikarzy. Zdecydowanie najczęściej (40 proc.) tematyka hospicjum perinatalnego pojawia się w kontekście aborcji, jako alternatywa dla tego zabiegu.

Szacuje się, że w Polsce rocznie już w trakcie ciąży matki u około 800 dzieci lekarze stwierdzają nieuleczalną chorobę lub ciężkie upośledzenie organizmu. Zatem problem opieki w hospicjum perinatalnym, pomocy psychologicznej, duchowej i religijnej dla najbliższej rodziny dotyczy kilku tysięcy osób rocznie.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement