Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles most often fear disease and death of their loved ones

Poles most often fear disease and death of their loved ones
Polaków martwi brak dostępu do opieki medycznej, ale też brak pieniędzy na leczenie poważnych chorób. (Fot. Getty Images)
Poles most often fear disease and death of their loved ones. They consider weather hazards to be more and more likely - according to the report of the Polish Insurance Association (PIU) and the consulting company Deloitte.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Polacy boją się o zdrowie swoje i najbliższych. Martwi ich brak dostępu do opieki medycznej, ale też brak pieniędzy na leczenie poważnych chorób i na starość. Rosną obawy związane z niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Polacy boją się też wypadków samochodowych, choć to ryzyko w dużym stopniu zależy od naszego zachowania" - wylicza Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Respondenci byli pytani o 40 negatywnych zdarzeń mogących pojawić się w życiu. Jak wynika z raportu, wypadki samochodowe to na "Mapie ryzyka Polaków" ósma obawa na 40 zbadanych ryzyk.

"W latach 2011-2020 ubezpieczyciele zlikwidowali 18,5 mln szkód komunikacyjnych i wypłacili 116 mld zł odszkodowań. Niezmiennie pozostajemy w czołówce Europy, jeśli chodzi o śmiertelne ofiary wypadków. Od lat proponujemy powiązanie stawek za OC komunikacyjne z mandatami i punktami karnymi. To przełożyłoby się na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo część kierowców, jeżdżących niebezpiecznie, zmieniłaby swoje nawyki, mając w głowie perspektywę zapłaty wyższej składki z OC" - ocenia Prądzyński.

Z "Mapy ryzyka Polaków" wynika także, że wśród istotnych obaw znalazły się też te wynikające z katastrof pogodowych i zmian klimatu. Dziewiąta i dziesiąta najważniejsza obawa respondentów to odpowiednio ocieplenie klimatu oraz silne wiatry lub huragany. Lęki te są wyższe u mieszkańców wsi i mniejszych miast, ze względu na słabszą infrastrukturę i niższe zasoby finansowe.

PIU, tworząc "Mapę ryzyka Polaków", przeprowadziła dwie fale badania. Po raz pierwszy Izba zapytała Polaków o ich największe obawy w lutym 2020 r., na kilka tygodni przed pierwszym lockdownem. Po raz drugi - rok po ogłoszeniu pandemii, w lutym 2021 r. "To pozwoliło nam nie tylko zbadać najważniejsze obawy i troski respondentów, ale również sprawdzić, jak zmieniły się one w czasie pandemii" - wyjaśnia Julia Patorska, partner w Deloitte.

Z badania wynika, że podczas pandemii znacząco zwiększył się procent respondentów bojących się skutków ciężkich chorób osób najbliższych (o 4 pkt. proc.) i braku dostępu do opieki medycznej (o 5 pkt. proc.). Zwiększyły się także obawy dotyczące kradzieży telefonu i pieniędzy przez internet (odpowiednio o 5 i 4 pkt. proc.). Wreszcie czas pandemii wzmocnił przekonanie o przydatności ubezpieczeń. W lutym 2021 r., 83 proc. respondentów zgadzało się ze stwierdzeniem, że "ubezpieczenie jest przydatne, gdy w życiu dzieją się złe rzeczy". Rok wcześniej było to 78 proc.

Czytaj więcej:

Kantar: Polacy bardziej boją się szczepienia niż koronawirusa

Polacy coraz mniej boją się Covid-19

Badanie: Polska z jednym z najwyższych poziomów obaw wywołanych pandemią

Życie po pandemii? Większość londyńczyków ze strachem wejdzie do metra

Polacy najbardziej boją się dziś wzrostu cen - bardziej niż nawrotu epidemii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement