Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles like Czechs and Italians - but what about Britons?

Poles like Czechs and Italians - but what about Britons?
Emigracyjne doświadczenia Polaków przyczyniają się do lepszego poznawania przedstawicieli innych narodów. (Fot. Thinkstock)
According to a new survey, people in Poland like Britons less than last year and their favourite nations are Czechs, Italians and Slovakians.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
CBOS zapytał o nastawienie do trzydziestu czterech narodów i grup etnicznych; po raz pierwszy pytano o Brazylijczyków i Estończyków. Ankietowani oceniali na siedmiopunktowej skali, w jakim stopniu darzą dany naród sympatią bądź też są mu niechętni.

W porównaniu do badania sprzed roku - zauważa CBOS - stosunek do uwzględnionych w sondażu narodów niewiele się zmienił, jednak w odniesieniu do większości z nich odnotowano nieznaczne pogorszenie nastawienia.

Największe zmiany na niekorzyść dotyczą Anglików, którzy w ubiegłym roku zajmowali w rankingu najbardziej lubianych narodów trzecie miejsce (47 proc. deklaracji o sympatii), a obecnie są na szóstej pozycji (43 proc.). Jednocześnie niechęć wobec nich zwiększyła się z 15 do 20 proc.

Spadła też sympatia wobec Rosjan z 31 proc. w ubiegłym roku, do 25 proc. obecnie, a grupa tych, którzy wyrażają wobec nich niechęć, zwiększyła się z 39 proc. do 42 proc.

Z kolei stosunkowo najbardziej wzrosła sympatia do Greków, Ukraińców i Francuzów (wzrost deklaracji sympatii po 3 punkty proc.).

Po raz kolejny na czele listy najbardziej lubianych narodów znajdują się Czesi, do których sympatię deklaruje 50 proc. badanych (mniej o 1 punkt proc. w porównaniu do 2013 r.). Na drugim miejscu znaleźli się Włosi (48 proc. wskazań - więcej o 2 punkty proc. niż w 2013r.). Trzecią lokatę w rankingu sympatii zajęli Słowacy (47 proc. sympatii, spadek o 1 punkt proc.)

Na czwartym miejscu znaleźli się ex aequo Irlandczycy i Hiszpanie - po 46 proc. ankietowanych wyraziło wobec nich sympatię (w przypadku Irlandczyków oznacza to wzrost o 2 punkty proc., a Hiszpanów - wzrost o 1 punkt proc.). Piątą lokatę zajęli Francuzi - 44 proc. deklaracji sympatii (wzrost o 3 punkty proc.).

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Anglicy ex aequo z Norwegami i Węgrami - wszyscy po 43 proc. sympatii, Szwajcarzy (42 proc.), Amerykanie i Szwedzi (po 41 proc.), Holendrzy (40 proc. sympatii) oraz Austriacy i Niemcy (po 39 proc. wskazań).

Następnie w rankingu znaleźli się Chorwaci (38 proc.), po 37 proc. ankietowanych wyraziło sympatię wobec Belgów, Brazylijczyków, Greków i Japończyków. Z kolei Litwini i Ukraińcy uzyskali po 34 proc. wskazań sympatii, a Bułgarzy i Gruzini - po 31 proc.

Ujęci po raz pierwszy w sondażu Estończycy cieszą się sympatią 30 proc. badanych, tylko 21 proc. osób wyraziło sympatię wobec Rumunów, a ostatni w rankingu sympatii Romowie uzyskali 20 proc. wskazań.

Na stosunek do innych narodów - wskazuje CBOS - wpływają różnego rodzaju czynniki m.in.: stereotypy narodowościowe, bieżące wydarzenia społeczno-polityczne, zaszłości historyczne oraz własne doświadczenia. Od lat CBOS obserwuje generalną zależność, że Polscy większą sympatią darzą narody charakteryzujące się wyższym poziomem życia, stanowiące dla nas pozytywną grupę odniesienia, z którą chcemy się utożsamiać i do której aspirujemy. Natomiast - zauważa CBOS - Polacy dystansują się od narodów cechujących się niższym poziomem rozwoju społeczno ekonomicznego będących dla nas negatywną grupą odniesienia.

Sondaż przeprowadzono w dniach 9-15 stycznia 2014 r. na liczącej 1067 grupie dorosłych mieszkańców Polski.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement