Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Poles going on a May long weekend this year will spend more on air tickets

Poles going on a May long weekend this year will spend more on air tickets
Polacy wydają coraz więcej na majówkowe wyjazdy. (Fot. Thinkstock)
Poles, going on a May long weekend this year, will spend 26% more on air tickets than two years ago; they are also planning to spend the May weekend closer to home - according to the Kayak.pl study.
Advertisement
News available in Polish

Jak wskazali eksperci Kayak.pl, podczas tegorocznego długiego weekendu majowego podróżni z Polski "zdecydowanie wolą odwiedzać europejskie metropolie i słoneczne miejsca na południu kontynentu". "Zarówno w tym roku, jak i rok oraz dwa lata wcześniej, w czołówce najpopularniejszych kierunków znalazły się Barcelona, Rzym, Lizbona i Londyn. Dodatkowo, w 2018 roku w rankingu zadebiutowały Ateny i Korfu" - wskazano.

"Tej wiosny Polacy zdecydowanie chętniej planują spędzić majówkę bliżej domu. W ubiegłym roku aż 4 z 10 najchętniej wybieranych w tym okresie kierunków podróży znajdowały się poza Europą, w tym roku natomiast są to jedynie Bangkok i Nowy Jork" - napisano.

Według badania jednym z powodów, dla których w zestawieniu najpopularniejszych kierunków majowych podróży jest niewiele miast znajdujących się poza Europą, jest zauważalny wzrost cen biletów lotniczych do tych miejsc. "W tym roku za lot do Bangkoku i Nowego Jorku trzeba zapłacić odpowiednio 22 proc. i 21 proc. więcej niż w 2017 roku" - wskazano.

Jednak, jak wynika z badania, niezależnie od wybranego kierunku podróży, podczas tegorocznego weekendu majowego Polacy są gotowi wydać na bilety lotnicze aż 26 proc. więcej niż dwa lata temu. W 2016 roku wydali oni na loty średnio 765 zł, a tej wiosny – średnio 960 zł - wyliczono.

Badanie pokazało ponadto różnice w wyborach turystów z różnych części Polski. Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego, tak jak i w ubiegłych latach, w czołówce najchętniej wybieranych połączeń z warszawskich lotnisk znajdują się odległe kierunki, takie jak Bangkok czy Nowy Jork. Hiszpania, a w szczególności Majorka i Barcelona, to z kolei ulubiony cel majowych podróży osób wylatujących z Krakowa. Z kolei podróżni z Gdańska częściej niż mieszkańcy innych części kraju preferują bliskie kierunki podróży – jedynym bardziej oddalonym miejscem wybieranym przez nich na tegoroczną majówkę jest Tel Awiw.

Zespół Kayak.pl przeanalizował także, które regiony Polski cieszą się największą popularnością wśród podróżnych planujących majowy odpoczynek w kraju.

Na pierwszej pozycji uplasowała się Warszawa, ale w rankingu nie zabrakło także innych popularnych miast, takich jak Kraków i Wrocław (odpowiednio 4. i 5. pozycja) oraz Toruń i Gdańsk (7. i 8. miejsce na liście). Badanie pokazuje również, że długi weekend majowy to dla podróżnych z Polski dobry czas na wyjazd nad morze (w pierwszej trójce znalazły się Mielno i Ustka, a w dalszej części zestawienia – Sopot) oraz w góry (Zakopane, Szklarska Poręba).

Badanie pokazuje, że Polacy zaczynają planować wyjazdy na weekend majowy siedem miesięcy wcześniej, niezależnie od tego, czy myślą o podróży po Europie, czy na inny kontynent.

Ponadto, jak wskazano, w ciągu ostatnich trzech lat średnia długość wyjazdu nie uległa wielkim zmianom. "W 2016 roku majówkowy wyjazd polskich turystów trwał średnio 7 dni, w zeszłym roku – 8 dni, a podczas tegorocznego długiego weekendu majowego Polacy spędzą w podróży średnio 6 dni" - obliczono.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Advertisement