Menu

Poles are less and less satisfied with their salaries and employers

Poles are less and less satisfied with their salaries and employers
Przeciętne wynagrodzenie w okresie od października do grudnia 2024 r. wyniosło w Polsce prawie 8,5 tys. zł brutto. (Fot. Getty Images)
The Randstad research institute has examined the level of job satisfaction among employees in Poland. It turned out that many of them are looking for new offers because they are not fully satisfied with the amount of remuneration and the atmosphere at work.
News available in Polish

Według najnowszego badania Monitor Rynku Pracy, obawy pracowników o utratę zatrudnienia pozostają na niskim poziomie - duże ryzyko odczuwa jedynie 8 proc. badanych. Jedna czwarta ankietowanych (26 proc.) oceniła, że nie ma takiego ryzyka.

Zdecydowana większość jest z wykonywanej pracy zadowolona - 54 proc. ankietowanych odpowiedziało, że są raczej zadowoleni, a 19 proc., że są bardzo zadowoleni.

Blisko połowa (49 proc.) pracowników "nie szuka aktywnie pracy, ale rozgląda się za ofertami", a 43 proc. nie szuka jej wcale. Jedynie 8 proc. pracowników szuka pracy aktywnie.

Znalezienie nowego zatrudnienia zajmowało w IV kwartale 2024 r. średnio 3,2 miesiąca.

Najczęściej podawaną przyczyną chęci zmiany pracodawcy było "niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy". Dotychczas dominującą przyczyną rotacji było wynagrodzenie, a "niezadowolenie z pracodawcy" po raz pierwszy znalazło się na czele zestawienia.

Randstad podkreślił, że czynniki psychologiczne, cała "otoczka" miejsca pracy zyskały na znaczeniu, a niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy bardzo często związane jest z m.in. toksycznym miejscem pracy, warunkami czy atmosferą.

"Choć szanse znalezienia zatrudnienia w Polsce pozostają dobrze oceniane przez pracowników, to wciąż jest im trudniej o pracę, która spełnia ich oczekiwania i odpowiada na potrzeby" - podkreślił instytut w raporcie. 59 proc. badanych stwierdziło, że bez trudu znajdzie pracę przynajmniej tak dobrą lub lepszą niż obecna.

W kwestii zadowolenia z obecnego poziomu wynagrodzenia wśród respondentów dominowały obojętność oraz umiarkowana satysfakcja. "Raczej zadowolonych" było 37 proc. ankietowanych, a 33 proc. odpowiedziało, że nie czują zadowolenia ani niezadowolenia. "Raczej niezadowolonych" było 21 proc.

Z badania wynika, że pracownicy najczęściej nie decydują się wystąpić o podwyżkę, ponieważ "nie byłoby to dobrze widziane przez pracodawcę" (24 proc. głosów). Równie częstym powodem jest to, że pracownicy nie lubią rozmów o podwyżkach i starają się ich unikać (23 proc. głosów).

Czytaj więcej:

Polacy są drugim po Grekach najdłużej pracującym narodem w UE

W Polsce rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. zakupów

Większość Polaków odeszłaby z pracy, gdyby przestała ufać szefowi

    Rates by NBP, date 23.06.2025
    GBP 4.9918 złEUR 4.2727 złUSD 3.7212 złCHF 4.5495 zł

    Sport