Poland's sailors scoop silver in Tokyo

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły w Tokio siódmy medal dla Polski! (Fot. Getty Images)
Agnieszka Skrzypulec and Jolanta Ogar won Olympic silver for Poland in the women's 470 sailing class at the Enoshima Yacht Harbour, Japan, on Wednesday.

Polki w świetnym stylu rozpoczęły rywalizację w klasie 470. Po sześciu wyścigach, z których trzy wygrały, były liderkami, ale w niedzielę, po kolejnych dwóch startach, spadły na drugą pozycję. Wczoraj zanotowały najgorszy występ w regatach - w stawce 21 duetów dwa razy dopłynęły na metę na 15. miejscu, co sprawiło, że do dzisiejszego podwójnie punktowanego wyścigu medalowego z udziałem 10 czołowych załóg przystąpiły z trzeciej lokaty.

Podopieczne trenera Zdzisława Staniula miały zagwarantowany brązowy medal w przypadku ukończenia ostatniego startu na piątej pozycji, ale w ich zasięgu było też wicemistrzostwo olimpijskie. Do drugich Lecointre i Retornaz traciły bowiem tylko cztery punkty.

Co prawda na pierwszym znaku biało-czerwone były dopiero siódme, ale świetnie popłynęły z kursem na wiatr, kiedy awansowały o dwie lokaty.

Przez długi czas żeglowały piąte za Mills i McIntyre, szóste były Francuzki, jednak Polki umiejętnie pod względem taktycznym rozegrały końcówkę wyścigu, bo na ostatniej boi, tuż przed metą, miały pierwszeństwo przed liderujacymi w generalnej klasyfikacji Brytyjkami, wyprzedziły rywalki i finiszowały na czwartej pozycji.

Szóste były "Trójkolorowe" zatem Skrzypulec i Ogar zrównały się punktami z tą załogą, ale okazały się lepsze w wyścigu medalowym dzięki czemu mogły cieszyć się ze srebrnego medalu. A Lecointre i Retornaz, podobnie jak pięć lat temu w Rio de Janeiro, uplasowały się na najniższym stopniu podium. Po wyścigu Francuzki (notabene przed igrzyskami regularnie trenowały z Polkami) złożyły protest na Brytyjki, ale został on odrzucony.

Dla 32-letniej Skrzypulec i starszej o siedem lat Ogar był to trzeci start na igrzyskach. W 2012 roku w Londynie zajęły razem 12. lokatę, ale cztery lata później w Rio de Janeiro Ogar reprezentowała Austrię i razem z Larą Vadlau zakończyły rywalizację na dziewiątej pozycji. Załogantką Skrzypulec była w Brazylii Irmina Mrózek Gliszczynska i ten duet uplasował się na 10. miejscu.

To piąty olimpijski medal zdobyty przez polskich żeglarzy. Dwa wywalczył Mateusz Kusznierewicz w klasie Finn - złoty w 1996 roku w Atlancie oraz brązowy osiem lat później w Atenach. Ponadto w Londynie na najniższym stopniu podium w windsurfingowej klasie RS:X stanęli Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński.

W Tokio triumfowały Brytyjki Mills i McIntyre. Dla tej pierwszej to trzeci olimpijski medal zdobyty w klasie 470 - w Londynie była druga, a cztery lat później w Brazylii okazała się najlepsza. Jej załogantką była wówczas Saskia Clark.

U mężczyzn ścigało się 19 duetów, ale w tym gronie nie było Polaków. Zwyciężyli wicemistrzowie olimpijscy z Brazylii Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan, którzy swój sukces przypieczętowali wygrywając wyścig medalowy.

Kolejne miejsca na podium przypadły aktualnym mistrzom świata Szwedom Antonowi Dahlbergowi i Fredrikowi Bergstroemowi oraz tegorocznym brązowym medalistom czempionatu globu i Europy Hiszpanom Jordi Xammarowi i Nicolasowi Garcii-Paz.

Finałowe wyścigi w klasie 470 kobiet i mężczyzn zakończyły żeglarskie zmagania na olimpijskim akwenie w Enoshimie.

Polskie wioślarki ze srebrnym medalem w Tokio!

Tokio 2020: Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal

Tokio 2020: Polska sztafeta mieszana odebrała złote medale

Tokio 2020: Złoty medal dla Anity Włodarczyk i brązowy dla Malwiny Kopron w rzucie młotem

Tokio 2020: Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal w zapasach

Tokio 2020: Polskie kajakarki ze srebrnym medalem!