Poland's Tomasz Polewka best in the men's 50m backstroke in Europe

Od prawej: złoty medalistaTomasz Polewka i srbrny medalista w Wielkiej Brytanii Christoph Walker-Hebborn (Fot. Getty Images)
Tomasz Polewka of Poland the best in the men's 50m backstroke of the 18th European Short Course Championships in Netanya, Israel,

Poprzedni najlepszy wynik w kraju również należał do zawodnika AZS AWF Katowice i przetrwał niespełna dwie godziny. 21-letni Polewka popłynął aż o 0,24 s szybciej niż w półfinale, kiedy także ustanowił rekord Polski.

Medal Polewki był drugim wywalczonym w niedzielę przez biało-czerwonych. Wcześniej na najniższym stopniu podium zmagań na 100 m kraulem stanął Sebastian Szczepański (Korner Zielona Góra).

Łącznie Polacy zdobyli w Izraelu siedem medali: trzy złote oraz po dwa srebrne i brązowe. Specjalnością okazał się styl grzbietowy. W rywalizacji mężczyzn triumfowali na wszystkich dystansach, bowiem na 100 i 200 m bezkonkurencyjny był Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa).

Także srebrne krążki były dziełem grzbiecistek. Na 100 m druga była Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), a na 50 Urbańczyk. Obie przegrały z rewelacyjną Węgierką Katinką Hosszu, która z Netanji wyjedzie z siedmioma medalami - sześcioma złotymi i jednym srebrnym.

Oba brązowe medale wywalczył Szczepański; wcześniej na 50 m kraulem.

To najlepszy występ Polaków w zawodach tej rangi od 2007 roku. W Debreczynie zdobyli osiem medali; po trzy złote i srebrne oraz dwa brązowe. Ozdobą był rekord świata na 200 m stylem motylkowym Otylii Jędrzejczak. Najbardziej udane były natomiast ME w Trieście w 2005 roku. Zdobyli w nich 11 krążków, w tym pięć złotych. Dało im to drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, za Niemcami.