Poland's Guba snatches women's shot put gold

Guba: "Nie wiem za bardzo co się dzieje. Nie mogę w to uwierzyć". (Fot. Getty Images)
Paulina Guba reaped the women's shot put gold at the first edition of the multi-sport European Championships in Berlin's Olympic Stadium on Wednesday.

Guba przyjechała do stolicy Niemiec walczyć o medal, ale wydawało się, że złoto zarezerwowane jest dla reprezentantki gospodarzy Christiny Schwanitz. Ona broniła tytułu i jako jedyna w stawce pchnęła w tym sezonie powyżej 20 m. Dla Polki nawet drugie miejsce byłoby sporym sukcesem, bo jeszcze nigdy nie stanęła na podium mistrzowskiej imprezy seniorskiej.

"Nie wiem za bardzo, co się dzieje. Nie mogę w to uwierzyć" - wyznała tuż po konkursie zawodniczka AZS UMCS Lublin. Wczoraj wykorzystała swoją szansę. Niemce daleko było do życiowej formy, a i Gubie konkurs układał się różnie. Wprawdzie od pierwszej kolejki zajmowała drugie miejsce, ale ponieważ Schwanitz miała "na liczniku" jedynie 19,19 wszystko było możliwe.

I stało się. Ostatnia kolejka. Guba wchodzi do koła. Kula leci, a Polka za nią krzyczy. Ląduje na 19,33 m. Szok. Jaka będzie odpowiedź Niemki? Podopieczna Edmunda Antczaka, podobnie jak cały stadion, klaszcze rywalce. Schwanitz psuje to pchnięcie, a Guba łapie się za głowę. Właśnie została mistrzynią Europy.

To był 50. złoty medal w historii występów reprezentantów Polski w mistrzostwach Europy na stadionie, pierwszy w pchnięciu kulą pań. Wcześniej na podium tej imprezy, ale na najniższym stopniu, stanęła jedynie 80 lat temu Wanda Flakowicz.

Tuż za podium uplasowała się Klaudia Kardasz. Wynikiem 18,48 poprawiła rekord Polski do lat 23 i... była niezadowolona. "Chciałam tu wywalczyć medal. Niestety, nie udało się i czuję niedosyt" - przyznała kulomiotka Podlasia Białystok.

Biało-czerwona ekipa ma obecnie w dorobku pięć medali i nadal przewodzi w klasyfikacji. Wcześniej po dwa złote i dwa srebrne zdobyli w rzucie młotem Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok) i Paweł Fajdek (KS Agros Zamość), a w pchnięciu kulą Michał Haratyk (KS Sprint Bielsko-Biała) i Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn).