Poland won the match against Egypt

Najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania był Bartosz Kurek (Fot. Getty Images)
Polish National Volleyball team over Egypt 3:0. Poland have defeated Egypt in all of the matches they have played against each other in Olympic games, World Cup, World League and Grand Champions Cup.

Najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania był Bartosz Kurek - 14 punktów.

To miał być jeden z łatwiejszych rywali w Japonii, ale zawodnicy już przed spotkaniem przestrzegali, że nie wolno stracić koncentracji. Francuski szkoleniowiec Stephane Antiga nie dał też odpocząć podstawowym zawodnikom i wystawił swój żelazny skład.

Tym bardziej, że Polacy mają w Japonii spory kłopot z wejściem w mecz. "Jesteśmy jak diesel, potrzebujemy trochę czasu, by się rozkręcić" - tłumaczył nawet Piotr Nowakowski.

Tak było też tym razem, mimo że Egipt jest jedną z najsłabszych drużyn w tej imprezie. Biało-czerwoni przegrywali 2:5 w pierwszym secie, kiedy Antiga poprosił o czas. "Panowie, zaczęliśmy mecz" - oznajmił zawodnikom.

Mistrzowie świata tym razem w miarę szybko się obudzili. Mimo kłopotów w przyjęciu potrafili doprowadzić do wyrównania 10:10, a później zwyciężyli 25:20.

Druga partia to popis Kurka na zagrywce i spokojna, konsekwentna gra w ataku. W końcówce Polacy jednak sami sobie skomplikowali grę, kiedy słabe przyjęcie i błędy własne spowodowały remis 23:23. Antiga wziął przerwę, rozrysował kolejną akcję Fabianowi Drzyzdze i... Polacy tylko dzięki podwójnemu odbiciu u rywali zdobyli punkt. Przy kolejnej piłce Egipcjanie znowu się pomylili, po ataku zagrali w aut, a biało-czerwoni triumfowali 25:23.

W trzecim secie mistrzowie Afryki nie potrafili już zaszkodzić Polakom. Antiga przy prowadzeniu 17:11 postanowił nawet dać odpocząć Michałowi Kubiakowi i w jego miejsce oddelegował Artura Szalpuka, później wszedł też wracający po kontuzji kolan Karol Kłos. Polacy wygrali 25:18 i cały mecz 3:0.

Egipcjanie w Japonii nie wygrali jeszcze ani jednego meczu. Nic nie zapowiadało tak słabego startu afrykańskiego zespołu, który przyleciał do Azji po 12 z 13 wygranych spotkaniach - na zapleczu Ligi Światowej oraz w mistrzostwach kontynentu.

Biało-czerwoni po raz pierwszy w historii triumfowali w siedmiu z rzędu meczach w Pucharze Świata.

W japońskim turnieju w ciągu 16 dni systemem każdy z każdym 12 drużyn walczy o dwie przepustki na przyszłoroczne igrzyska w Rio de Janeiro. To pierwszy turniej, w którym można wywalczyć olimpijską kwalifikację.