Poland team wins the final of the Women's Quadruple Sculls

W finale czwórek podwójnych żadnych szans rywalkom nie dały Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann. (Fot. Getty Images)
The Poland team celebrate winning in the final of the Women's Quadruple Sculls during the rowing on Day Three of the European Championships Glasgow 2018 at Strathclyde Country Park on August 4, 2018 in Glasgow, Scotland.

Pierwszymi polskimi medalistkami zostały dzisiaj Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika Chabel i Maria Wierzbowska w czwórce bez sterniczki. Czasem 6.42,58 uplasowały się na trzecim miejscu, ustępując Rosjankom o 2,61 s i Rumunkom o 0,71 s.

"Wspaniały wyścig. Na starcie byłyśmy trochę za wolne i płynęłyśmy na piątym miejscu, ale wierzyłyśmy w siebie i trzymałyśmy się planu. Warunki były trudne, co chwilę pojawiały się podmuchy z różnych stron" - powiedziała Wierzbowska, cytowana na oficjalnej stronie internetowej Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA).

Kilkadziesiąt minut później w finale czwórek podwójnych żadnych szans rywalkom nie dały Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann. Polki miały pełną kontrolę nad przebiegiem wyścigu. Już na pierwszych 500 metrach uzyskały znaczną przewagę, którą z czasem tylko powiększały. Ostatecznie pokonały dwukilometrowy dystans w 6.20,92 i wyprzedziły o 2,94 s Ukrainki i o 4,03 s Holenderki.

"O dziwo, to był jeden z lżejszych wyścigów i zdobyłyśmy złoto. Dziękuje za wszystkie +kciuki+ (...) Oby tak jeszcze do mistrzostw świata, bo najważniejszy start przed nami. Ale w takiej ekipie, to jak nie pływać dobrze..." - cieszyła się Kobus-Zawojska na antenie TVP Sport.

Obu tym polskim osadom medale wręczył przewodniczący Zarządu Wioślarstwa Europejskiego (ERMB) i jednocześnie prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich (PZTW) Ryszard Stadniuk.

Później w rywalizacji mężczyzn w czwórce podwójnej zaprezentowali się Szymon Pośnik, Maciej Zawojski, Dominik Czaja i Wiktor Chabel. Uzyskali wynik 5.43,88 i zajęli trzecią lokatę. Walkę o drugie miejsce przegrali z Litwinami o 0,48 s, za to o zaledwie 0,02 s wolniejsi od biało-czerwonych byli Ukraińcy. Bezkonkurencyjni okazali się Włosi, którzy sięgnęli po złoto - 5.41,92.

Na podium stanęły w sobotę zatem dwie polskie pary małżeńskie. W męskiej czwórce podwójnej startował Maciej Zawojski, którego żoną jest Agnieszka Kobus-Zawojska z kobiecej osady startującej w tej konkurencji, a także Wiktor Chabel, który z kolei pod koniec ubiegłego roku poślubił Monikę Chabel (Ciaciuch) z czwórki bez sterniczki.

W finale A w sobotę wystąpiła także dwójka podwójna w składzie: Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak i Martyna Mikołajczak. Polki nie zmieściły się jednak na podium - zajęły szóste miejsce - 7.05,42 - z blisko 10-sekundową stratą do złotych medalistek Francuzek - 6.55,99.

Biało-czerwoni udanie startowali tego dnia także w półfinałach. Natan Węgrzycki-Szymczyk w jedynce, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup - w dwójce podwójnej oraz Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski - w dwójce podwójnej wagi lekkiej zakwalifikowali się do niedzielnych finałów A. Wcześniej awans do decydujących wyścigów uzyskała też Katarzyna Wełna w jedynce wagi lekkiej oraz Weronika Deresz i Joanna Dorociak w dwójce podwójnej wagi lekkiej.

Szanse na medale wcześniej straciły trzy pozostałe z 12 startujących w Szkocji polskich osad. Bartosz Modrzyński i Łukasz Posyłajka zajęli pierwsze miejsce w finale C (13. ogólnie) w dwójce bez sternika, w dwójce bez sterniczki finał B wygrały Anna Wierzbowska i Monika Sobieszek (siódma lokata), a męska ósemka była ostatnia w przedbiegach i repasażach w gronie łącznie siedmiu startujących w tej konkurencji załog.

Mistrzostwa Europy w wioślarstwie są częścią multidyscyplinarnych zawodów w Glasgow, Edynburgu i Berlinie. O medale dla najlepszych zawodników Starego Kontynentu w tym samym czasie rywalizują pływacy, triathloniści, golfiści, kolarze, gimnastycy oraz lekkoatleci. Ci ostatni jako jedyni zaprezentują się w stolicy Niemiec.

Najważniejszą tegoroczną imprezą wioślarską będą mistrzostwa świata, które odbędą się 9-16 września w bułgarskim mieście Płowdiw.