Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poland is safe

Poland is safe
Warszawa (Fot. Getty Images)
According to the survey, 70 per cent Poles believe that Poland is safe.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Jak wynika z badania CBOS, poziom poczucia bezpieczeństwa należy do najwyższych w całym okresie III RP. Najgorsze oceny zanotowano w 2001 roku, gdy 81 proc. badanych nie miało poczucia bezpieczeństwa. Od tamtej pory oceny stanu bezpieczeństwa się poprawiały. W 2007 r. po raz pierwszy większość zyskali respondenci pozytywnie oceniający stan bezpieczeństwa.

Najczęściej Polacy dostrzegają zagrożenia w sytuacji społecznej - narastającej biedzie i złych warunkach życia (61 proc.) oraz starzeniu się społeczeństwa i zapaści demograficznej (60 proc.). Blisko połowa respondentów - 47 proc. - obawia się niepokojów i protestów społecznych, a 44 proc. wzrostu przestępczości.

Pytani o zagrożenia z zewnątrz ankietowani najczęściej wymieniali umocnienie wpływów Rosji w krajach dawnego ZSRR - 36 proc. oraz kryzys finansowy w Europie i na świecie - 35 procent. 28 proc. badanych za realne zagrożenie uznało konflikt zbrojny poza Polską, którego skutki mogłyby jej dotknąć.

Na możliwą katastrofę ekologiczną wskazało 23 proc. ankietowanych, rozprzestrzenienie się groźnej choroby zakaźnej lub wybuch epidemii za realne uznało 17 proc. respondentów.

Mniej prawdopodobne wydały się: rozpad UE i konflikty między krajami europejskimi (16 proc.), atak terrorystyczny (14 proc.), rozpad NATO (11 proc.), utrata niepodległości przez Polskę (10 proc.), atak wojskowy (9 proc.) i nuklearny na Polskę (7 proc.).

CBOS wskazuje, że większość wymienionych zagrożeń znalazła się w badaniu BBN z 2011 roku. Porównując wyniki obu sondaży CBOS wskazuje, że zmalało poczucie zagrożenia kryzysem finansowym i gospodarczym w Europie, zmalały obawy o bezpieczeństwo energetyczne i przed skrajnymi ruchami politycznymi; bardziej realne wydają się natomiast upadek rządu i utrata suwerenności przez Polskę.

W powszechnym odczuciu respondentów filarami bezpieczeństwa kraju są nowoczesna armia - 83 proc. i członkostwo w NATO - 81 proc. badanych. 79 proc. dostrzega także związek między bezpieczeństwem kraju a poziomem rozwoju gospodarczego.

Umacnianiu bezpieczeństwa sprzyja także zaufanie obywateli do władzy - oceniło 67 proc. ankietowanych, zaufanie władzy do obywateli (64 proc.) i silne państwo obywatelskie (66 procent). Ponad połowa badanych - 55 proc. - dostrzega związek między poziomem bezpieczeństwa a istnieniem systemu demokratycznego.

Do czynników obniżających bezpieczeństwo 78 proc. pytanych zaliczyło występowanie silnych konfliktów społecznych, zdaniem połowy respondentów niekorzystnie na stan bezpieczeństwa wpływa istnienie wielokulturowego, etnicznie zróżnicowanego społeczeństwa.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement