Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polak walczy przeciwko ekstradycji. "W kraju nie ma gwarancji uczciwego procesu"

Polak walczy przeciwko ekstradycji.
Polak skarży się na polski system sprawiedliwości. (Fot. Thinkstock)
Polak z trzema europejskimi nakazami aresztowania za przemyt narkotyków walczy o pozostanie w Irlandii. Tłumaczy, że w Polsce nie może liczyć na uczciwy proces ze względu na panującą korupcję.
Reklama

W najbliższych tygodniach irlandzki sąd ma rozpatrzyć sprawę pochodzącego z Włocławka Artura Celmera, który mieszkał w Irlandii przez ostatnie 10 lat. Od 9 miesięcy przebywa w areszcie w związku z 3 osobnymi nakazami ekstradycji wydanymi na niego w Polsce.

W piątek adwokat 41-latka tłumaczył, iż w związku z trwającymi w kraju nad Wisłą problemami w systemie sądownictwa, jego klient nie ma gwarancji uczciwego procesu.

W 2017 roku Polska przyjęła serię ustaw między innymi dających rządowi możliwość zmiany sędziów sądu najwyższego. Komisja Europejska nie patrzyła przychylnie na te ruchy i w grudniu zdecydowała o uruchomieniu wobec kraju przewidzianej w artykule 7 ust. 1 unijnego traktatu procedury, nazywanej "nuklearną opcją".

"Polska nie dała nam wyboru" - tłumaczył wiceszef KE Frans Timmermans, a przewodniczący KE Jean-Claude Juncker zapewnił: "Nie jesteśmy na wojnie z Polską".

Procedura kontroli praworządności wobec Polski trwa już ponad rok. Według Komisji, podejmowane działania mają na celu obronę praworządności w Europie.

"W wyniku reformy sądownictwa w Polsce sądy zostają podporządkowane kontroli politycznej rządzącej większości. Brak niezależności sądów rodzi poważne wątpliwości, czy prawo UE jest skutecznie stosowane” – oświadczyła Komisja Europejska, która wydała kolejne rekomendacje wobec Polski.

Według prawników Celmera, rozprawa jest unikatowym probierzem dostarczającym precedensu, w jaki sposób inne kraje europejskie radzą sobie z orzeczeniami polskich sądów w aktualnym klimacie.

"Wygląda na to, że sprawa ta będzie testem dla Unii Europejskiej w postępowaniu z ekstradycjami do Polski na podstawie ustawy o europejskich nakazach aresztowania z 2003 roku” - napisała w oświadczeniu Fahy Bambury, kancelaria reprezentująca Celemera.

Adwokat Ciarán Mulholland dodał podczas rozprawy, iż odesłanie jego klienta do Polski w tak niepokojących okolicznościach byłoby niesprawiedliwe. Adwokat Sean Guerin dodał, iż nie ma gwarancji, że prawa klienta gwarantowane Europejską Kartą Praw Człowieka oraz irlandzką konstytucją będą przestrzegane.

Obrona przedstawiła szereg innych argumentów, w tym niskie standardy polskich więzień oraz fakt, iż podsądny zbudował w Irlandii swoje życie rodzinne.

Sprawa będzie kontynuowana 12 marca.

 

  Komentarze


  • Ed
   6 lutego, 13:25

   HAHA HAHA

  • Henio kowalski
   6 lutego, 13:27

   dobre korupcja jest byla i bedzie tylkko ryba nie bierze

  • Czytelnik anonimowy
   6 lutego, 13:30

   husaria nie ma co , krzyczą Polska dla Polaków a jak przy dupie się ciepło robi to plują na ojczyznę.Ale były takie co stolca na klatę brały za grosze parę .
   .

  • Kotos
   6 lutego, 13:36

   nie wiem jak sad Irlandii do tego podejdzie ale w UK ich nie rusza problem przeludnienia w wiezieniach, korupcja śmieszne kto ma ja otarzymac sędzia czy prokurator ,moze obawia sie wspólników których wsypal........,w Polsce nie ma problemow w sadownictwie to poprostu psie gadanie ale kazdy rodzaj obrony jest dobry a ENA nie zostalo tak sobie wydane..... za winy trzeba odpukotowac .....

  • Skduiyerfgbvckcbs
   6 lutego, 14:33

   czlowieku! jedz do Polski, tutaj spotkasz sie tylko z brakiem kompetencji, glupota I brakiem odpowiedzialnosci.

  • FSC
   6 lutego, 15:13

   Na 100% zatrzymanych na podstawie ENA tylko 1% zostaje lub udaje się wywalczyć wolność . Jak ma rodzine i dziecko to ma mała szanse jeśli jest singlem to szkoda jego czasu. Jeśli ma dobrego adwokata to niech wyślę do polski zapytanie o szczegóły sprawy . Na bank nic nie odpiszą ale będzie podstawa żeby dostał na wyspie. Są kruczki prawne ale trzeba mieć groby portfel 🤪

  • Kot
   6 lutego, 16:22

   W polsce to za pomowienie dostanie wyrok bo ktos tam powiedzial tylko jak trzeba ukarac kogos z rzadu to sie nie da !!! tak tak polacy sami sie traktuja jak psy widac po postach to i wladza ludzi ma za nic !!!!!!!!

  • Andi
   6 lutego, 20:08

   Tu go potraktują "lepiej", Haha ,idiota

  • Marcin
   7 lutego, 05:27

   Do administratora Londynek.net
   Zwracam sie z prosba do administratora Londynek.net by nie publikował posty i obieszczenia osoby podpisujacej sie czytelnik itp ponoewaz osoba w/w tworzy tzw epicka pstplogie i podzega do podsycania nie potrzebny idiotycznych pomowien co nie maja całkowitego sensu i obznizaja walory waszej strony.

  • Gosc 044
   7 lutego, 07:05

   jak rozwalił sądownictwo w PL to teraz każdy obywatel PL będzie odwoływać się w Strasburgu bo nie ma pewności że PL sądy uczciwe podejda do wyroku pod dyktando ministerstwa sprawiedliwości...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama