Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polacy zastrzegli ponad 34 tys. dokumentów tożsamości

Polacy zastrzegli ponad 34 tys. dokumentów tożsamości
Skala wyłudzeń kredytów w Polsce wzrasta - przestępcy potrzebują jedynie dowodu osobistego. (Fot. Getty Images)
W ostatnich trzech miesiącach br. Polacy zastrzegli ponad 34 tys. zagubionych i skradzionych dokumentów tożsamości - wynika z raportu InfoDOK Związku Banków Polskich. W tym samym okresie w bankach próbowano wyłudzić 1,1 tys. kredytów na kwotę 63,3 mln zł.
Reklama

"W I kwartale 2019 r. baza Systemu Dokumenty Zastrzeżone wzrosła o 34 117 sztuk i na koniec marca zawierała łącznie ponad 1,7 mln sztuk dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Statystycznie do bazy trafiało 379 dokumentów dziennie. Patrząc na dotychczasową historię to zdecydowanie najlepszy wynik I kwartału od 2008 roku - dotychczasowy rekord z 2017 r. został pobity o 4 090 szt., tj. o 13,6 proc." - przekazano komunikacie omawiającym raport.

Jak wskazano, od 2008 r. dzięki Systemowi Dokumenty Zastrzeżone zablokowano 81,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 4,5 miliarda złotych.

"Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2019 r. wyniosła 63,3 mln zł. To wynik znacznie niższy od średniej kwartalnej, liczonej od 2008 r., wynoszącej 99,8 mln zł. Taki poziom wynika z tego, że m.in. odnotowano jedynie cztery próby wyłudzeń na kwotę powyżej 1 mln zł, z czego największa dotyczyła aż 18,4 mln zł i została podjęta na terenie województwa śląskiego" - można przeczytać.

Z raportu wynika, że w badanym kwartale było 1117 prób wyłudzeń. Zdaniem autorów raportu, to jeden z najniższych wyników od początku publikacji raportu infoDOK (na 45 kwartałów objętych badaniem). "Liczba ta wpisuje się w spadkowy trend widoczny od 2015 r. Po raz kolejny najwięcej prób wyłudzeń odnotowano w województwach śląskim i mazowieckim. Statystycznie, w analizowanym kwartale, dziennie podejmowano 12 prób wyłudzeń i próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 703 tys. zł" - napisano.

ZBP poinformował ponadto, że społeczna ocena sektora bankowego w ciągu minionego roku uległa poprawie, a 72 proc. Polaków deklaruje zaufanie do banków. Takie wnioski pochodzą ze zrealizowanej w dniach 11-22 marca kolejnej odsłony badania opinii publicznej "Reputacja sektora bankowego". Badania wizerunku i reputacji sektora bankowego prowadzone są w Związku Banków Polskich od 2007 r., a od ośmiu lat do pomiaru reputacji wykorzystywana jest metodologia indeksu TRI*M.

"Ocena reputacji mierzona Indeksem TRI*M wśród ogółu respondentów wyniosła w tym roku 49 punktów – o 5 punktów więcej niż w roku ubiegłym. Tym samym, sektor bankowy w Polsce po raz pierwszy od początku pomiarów z zastosowaniem tej metodologii znalazł się w obszarze dobrej reputacji dla ogółu badanych. Warto przypomnieć, że wyjściowa ocena reputacji sektora w 2012 roku wynosiła 21 punktów, co oznacza przyrost o 28 punktów w ciągu 7 lat" - przekazano.

 

  Komentarze


  • Zenon
   26 kwietnia, 11:18

   Wcale nie potrzebuja dowodu. Potrzebuja tylko imie, nazwisko i pesel. Reszte danych moga zmyslic. A komornik i tak dojdzie po peselu i przy okazji uswiadomi, ze ktos wlasnie cie zapial.

  • Fadel
   26 kwietnia, 11:20

   Dowód łatwo zastrzec. Gorzej z katolickim paszportem. Link: https://www.newsweek.pl/polska/minister-krzysztof-szczerski-proponuje-wystawianie-polakom-katolickich-paszportow-to/gr2e23s

  • Ukgreg
   26 kwietnia, 18:16

   Fadel, oj jaki nietrafiony trolling, ludzie maja juz Was dosyc, tego calego waszego lemingoimbecylinizmu. My pamietamy co ta twoja ukochana PO zrobila przez 8 lat, a ten idiota szczer..ki a kogo to obchodzi, lokalny kretyn przeminie z wiatrem....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama