Menu

Polacy zadłużają się, aby kupić mieszkanie

Polacy zadłużają się, aby kupić mieszkanie
Rynek mieszkaniowy w Polsce przechodzi boom. (Fot. Getty Images)
Ponad 65 mld zł pożyczyli w ubiegłym roku Polacy w bankach na zakup własnego M. Więcej kredytów udzielono tylko w czasie boomu w latach 2007-2008 - informuje 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama

Według "DGP", w ciągu roku wartość kredytów hipotecznych wzrosła aż o ponad 15 proc. "To znacznie więcej, niż spodziewali się analitycy Biura Informacji Kredytowej, które przygotowało to zestawienie" - wskazuje dziennik.

"BIK oceniał, że wzrost wyniesie co najwyżej 8 proc., ale nie doszacował potencjału rynku. A konkretnie wzrostu cen mieszkań, jaki nastąpił w ubiegłym roku" - podał "DGP".

Główny analityk BIK Waldemar Rogowski w rozmowie z dziennikiem tłumaczy, że "poza tym rok 2019 był rekordowy pod względem wartości przeciętnych wynagrodzeń, co przy nadal historycznie niskich stopach procentowych pozwoliło zaciągnąć Polakom coraz wyższe kredyty".

Zadłużenie Polaków na rynku mieszkaniowym rośnie. (Fot. Getty Images)

"W ten sposób zbiegły się dwa napędzające się trendy: z jednej strony rosło zainteresowanie mieszkaniami, z drugiej kupujących było stać na to, by pożyczać coraz więcej pod hipoteki" - wskazuje gazeta.

Jak dodaje "DGP", według danych GUS o cenach mieszkań, w III kwartale ub.r. wzrosły one o ponad 9 proc., natomiast informacje BIK wskazują że ubiegłoroczny kredytowy skok, to zasługa większej sprzedaży kredytów na wysokie kwoty. "Dynamika tych powyżej 350 tys. zł wyniosła ponad 36 proc." - zwrócił uwagę w "DGP" główny analityk BIK.

"Z jednej strony tylko Polacy zbliżyli się do rekordu z 2008 r., gdy wartość kredytów hipotecznych przekroczyła 66,3 mld zł. Ale wtedy poziom płac był dużo niższy niż dziś, a akcja kredytowa była napędzana nie tylko wzrostem cen mieszkań, ale też ofertą atrakcyjnych wówczas kredytów we frankach. I z tego punktu widzenia obecnie rynek jest bardziej bezpieczny. Co nie znaczy, że zupełnie nie ma ryzyka" - możemy przeczytać w artykule.

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   24 stycznia, 07:14

   10 lat na pokoju w znienawidzonej UK by w Pl 50m za gotówkę kupić ,.taka prostytucja hahaha

  • Krumis
   24 stycznia, 11:19

   10 lat na pokoju w znienawidzonym uk by spedziec nastepne 10 lat w pokoju
   Taki czytelnik anonimowy hahahaha

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama