Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Polacy z wyspy Jersey nie boją się o swoją przyszłość po Brexicie"

"Polacy z wyspy Jersey nie boją się o swoją przyszłość po Brexicie"
Widok na Mont Orgueil Castle na wyspie Jersey. (Fot.Getty Images)
Polska społeczność na wyspie Jersey 'jest pewna' swojej przyszłości po Brexicie - chociaż znaleźli się i tacy, którzy powrócili do Polski - cytuje konsul honorową RP w Saint Helier Magdalenę Chmielewską serwis jerseyeveningpost.com.
Reklama
Reklama

Polska dyplomatka z Jersey twierdzi, że Polacy nie obawiają się o swoją przyszłość po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii. "Ludzie początkowo byli przerażeni, ponieważ nie wiedzieli, jak wpłynie to na ich życie. Byli tacy, którzy opuścili wyspę, ale większość wiąże swoją przyszłość z Jersey” – zaznaczyła Magdalena Chmielewska.

"Wielu z nas mieszka tu od 15 lat lub dłużej, mamy firmy lub pracujemy tu od dawna. Tak więc mamy pełne zaufanie do Jersey” – tłumaczyła konsul honorowa RP.

Rząd Jersey zdecydował, że obywatele z krajów unijnych, którzy mieszkają i pracują na wyspie, zapłacą za wymaganą przez rząd brytyjski rejestrację nie więcej niż 25 funtów. W Wielkiej Brytanii Europejczycy wraz z wnioskiem muszą uiścić opłatę w wysokości 65 funtów.

Szacuje się, że ponad 20 000 obywateli UE, czyli jedna piąta całej populacji wyspy - będzie musiało ubiegać się o status "osoby osiedlonej”, aby zachować swoje prawo do życia i pracy po Brexicie. 

Na wyspie Jersey w sezonie mieszka ponad 10 tysięcy Polaków. (Fot. Getty Images)

Wielu cudzoziemców, jak i rdzennych mieszkańców, obawia się niepewności dotyczącej przyszłych stosunków Jersey z Unią, w tym ustaleń celnych czy prawa imigracyjnego.

Ten kawałek ziemi na kanale La Manche - albo jak wolą Brytyjczycy English Channel - od kilku lat jest mekką polskich imigrantów.

Przyjeżdżają tu głównie dobrze wykształceni młodzi Polacy, którzy przez autochtonów postrzegani są jako klasa średnia. Jerseyczycy dobrze wiedzą bowiem, że większość przyjezdnych znad Wisły ma dyplom wyższej uczelni i włada kilkoma językami.

Na Jersey mieszka 5 tysięcy Polaków, a w sezonie liczba naszych rodaków pracujących na tej wyspie podwaja się.

Jersey to dependencja korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkanych wysepek. Stanowi terytorium zależne Wielkej Brytanii. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, działający w imieniu królowej brytyjskiej (która w Jersey nosi tytuł książę Normandii), przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje lokalny rząd wybierany w wyborach.

Pod względem prawnym Jersey nie jest częścią Unii Europejskiej ani Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale za obronę i bezpieczeństwo odpowiada Wielka Brytania.

Jersey posiada własną walutę, którą stanowi funt Jersey wymienny 1:1 na funt brytyjski.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama