Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Polacy, wspierajcie się nawzajem!"

"Polacy, wspierajcie się nawzajem!"
Gospodarzem spotkania był poseł Matthew Offord (stoi), a poprowadził je Filip Ślipaczek (siedzi obok). (Fot. Ambasada RP w Londynie)
W brytyjskiej Izbie Gmin odbyło się wczoraj spotkanie współorganizowane przez Ambasadę RP w Londynie i posła Matthew Offorda, poświęcone polskim profesjonalistom i ich wkładowi w brytyjską gospodarkę.
Reklama
Reklama

Wydarzenie przyciągnęło około 150 gości i miało na celu omówienie zagadnień związanych z obecnością na brytyjskim rynku polskich profesjonalistów i przedsiębiorców oraz ich wkładem w rozwój poszczególnych dziedzin życia Wielkiej Brytanii. 

Na debatę przybyło prawie 150 zaproszonych gości - przedstawicieli różnych zawodów, przedsiębiorcy oraz polonijne i brytyjskie media. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

Debata z udziałem Michała Dembińskiego - głównego doradcy w Brytyjsko-Polskiej Izbie Gospodarczej, dziennikarki BBC Anny Lichtarowicz-Piesakowskiej, założycielki i CEO Alocca Anety Buchert, doradcy finansowego Filipa Ślipaczka i dyrektora Advena Business Services Mariusza Woźniaka poruszyła szereg istotnych dla Polaków tematów. Jednym z nich były sposoby promowania polskich firm na Wyspach.

"Polacy wciąż zakładają podmioty gospodarcze w Wielkiej Brytanii. Czy to małe, średnie czy duże przedsiębiorstwa, tworzą one miejsca pracy dla innych i odprowadzają podatki od działalności gospodarczej. To samo można powiedzieć o polskich specjalistach, których podatki i składki na ubezpieczenie społeczne przyniosły korzyści brytyjskiemu budżetowi" - zauważył Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Ambasador dodał, że choć obecność zdolnej polskiej siły roboczej na rynku brytyjskim jest godna podziwu, to ma także nadzieję, że "kwitnąca polska gospodarka może zwabić część z nich do kraju". 

Gospodarze i paneliści, czyli (od lewej): Michael Dembinski, Anna Lichtarowicz-Piesakowska, Ambasador RP Arkady Rzegocki, Filip Ślipaczek, poseł Matthew Offord, Aneta Buchert i mariusz Woźniak. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

Ania Lichtarowicz-Piesakowska z BBC podkreśliła natomiast, jak ważne jest kolektywne działanie i myślenie o sobie jako o większej grupie, która ma wówczas siłę przebicia - zarówno jeśli chodzi o jakiekolwiek działania, jak i zaistnienie w brytyjskich mediach. 

Obecny na spotkaniu poseł Stephen Pound przekazał hołd Polakom na Wyspach, mówiąc: "Cenimy was, szanujemy was, a jeśli opuścicie Wielką Brytanię, będziemy cierpieć. Dziękujemy, że jesteście taką wspaniałą społecznością i za uczynienie mojego życia o wiele lepszym".

Paneliści poruszyli też kwestię braku wiary w siebie wielu zdolnych Polaków, którzy przyjeżdżają na Wyspy ze świetnym wykształceniem, a decydują się wykonywać zajęcia poniżej swoich kwalifikacji. "Bardzo ważne jest wsparcie, jakie jedni Polacy, którym już się udało, powinni dawać tym, którzy dopiero stawiają tu swoje pierwsze kroki" - zauważyła Ania Lichtarowicz-Piesakowska, wspominając pomoc, jakiej na początku kariery dziennikarskiej udzielił jej Michael Dembinski.

Poseł Stephen Pound i były wieloletni burmistrz londyńskiej gminy Ealing podziękował Polakom za ogromny wkład, jaki wnoszą oni w życie Wielkiej Brytanii. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

Podsumowując dyskusję, Filip Ślipaczek zauważył, że głównym problemem Polonii na Wyspach zdaje się być brak poczucia wspólnoty, wzajemne animozje i zawiść wobec tych, którym się udało. Wspomniał przy tym o społeczności żydowskiej w Londynie, która dla Polaków może być przykładem świetnie współpracującej ze sobą grupy. 

Wieczór zakończyła sesja networkingowa prowadzona przez Ambasadora Rzegockiego i Matthew Offorda MP.

Według oficjalnych statystyk, w 2017 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 1,021 mln obywateli polskich. Wstępnie szacuje się, że po Brexicie liczba ta może się zmniejszyć o 20%.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama