Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

People come back to Poland from the UK mainly because of their older parents

People come back to Poland from the UK mainly because of their older parents
W pierwszym półroczu 2020 roku Wielką Brytanię opuściła rekordowa liczba Polaków. (Fot. Getty Images)
The numerous returns to their homeland of Poles living in Great Britain in recent months are not caused by Brexit or the loss of job. The main reason are the parents left behind in Poland, who have no one to look after - the Polish finance website Money.pl reports.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według ostatnich danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS) ze stycznia br., w pierwszym półroczu 2020 roku liczba Polaków w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 85 tys., co jest rekordowym spadkiem.

W 2019 r. na Wyspach mieszkało ok. 900 tys. Polaków, choć w szczycie - pod koniec roku 2017 - aż 1,021 mln, więc od tego czasu ich liczba zmniejszyła się aż o 206 tys.

Dlaczego Polacy wracają do ojczyzny? Okazuje się, że wcale nie przez Brexit czy niepowodzenia finansowe. Jak podaje portal Money.pl, powodem takiej decyzji są zazwyczaj sprawy rodzinne - przede wszystkim konieczność opieki nad starszymi rodzicami lub dziadkami.

"W Polsce pozostawiliśmy swoich bliskich i nie ma się nimi kto opiekować, a nie wyobrażamy sobie oddawać ich do domów opieki" - tak odpowiada większość Polaków na jednym z forów internetowych dla osób powracających z Wysp.

Wiele osób wyklucza oddanie schorowanych rodziców czy dziadków do domów opieki. (Fot. Getty Images)

"To miała być praca tylko na rok" - opowiada w rozmowie z Money.pl Anna Zych, która już od 15 lat mieszka w Anglii. Do pracy na Wyspach ściągnęła ją rodzina. Miała się opiekować dzieckiem kuzynostwa.

Jednak z pobytu, który miał początkowo trwać 12 miesięcy, zrobiła się ponad dekada. Kobieta na Wyspach założyła rodzinę, ma troje dzieci.

Kilka miesięcy temu pani Anna okazyjnie kupiła duży dom w Polsce. Po powrocie chce zamieszkać w nim razem z dziećmi, partnerem i swoimi schorowanymi rodzicami. Jak podkreśla, o domu spokojnej starości w Polsce nie ma mowy.

Kobieta boi się jednak, czy poradzi sobie po tylu latach nieobecności w Polsce. Co prawda w kraju ma obiecaną pracę w sklepie, ale już teraz rozważa założenie własnej działalności gospodarczej. "Życie na Wyspach jest wciąż dużo łatwiejsze niż w Polsce. Chociaż są zwolnienia i rośnie bezrobocie, jeśli ktoś naprawdę chce, pracę zawsze gdzieś znajdzie" - zaznacza.

Money.pl przypomina, że - mimo Brexitu - osoby powracające do Polski wciąż mają prawo do transferu brytyjskich świadczeń socjalnych, w tym: emerytury, świadczeń z tytułu inwalidztwa, wypadku przy pracy, z tytułu choroby lub zasiłku dla bezrobotnych (o ile świadczenie to uzyskali będąc jeszcze na Wyspach).

Czytaj więcej:

Biznes ostrzega: Nowy system imigracyjny "katastrofą dla Londynu"

W UK "trzeba znieść przepisy ws. braku zasiłków dla niektórych imigrantów"

UK: Od 1 stycznia 2021 roku nowy punktowy system imigracyjny

Rekordowy spadek liczby Polaków mieszkających w UK

500 plus po Brexicie: Czy Polacy w UK otrzymają świadczenia?

Brexit: Już ponad 5 mln obywateli UE wnioskowało o status osiedlenia w UK

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement