Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy szczęśliwsi od Hiszpanów czy Portugalczyków. Do pełni szczęscia brakuje im tylko pieniędzy

Polacy szczęśliwsi od Hiszpanów czy Portugalczyków. Do pełni szczęscia brakuje im tylko pieniędzy
We wszystkich badanych krajach największe zadowolenie z życia zadeklarowali Szwajcarzy, Islandczycy, Szwedzi, Finowie i Duńczycy, a najmniejsze - Bułgarzy i Serbowie. (Fot. Thinkstock)
Polacy odczuwają nieco większą satysfakcję z życia niż przeciętny mieszkaniec UE - wynika z badania Eurostatu. W skali 0-10 punktów Polacy oceniają swoje życie średnio na 7,3, podczas gdy średnia unijna to 7,1.
Reklama
Reklama

Badanie realizowano w 28 krajach UE oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Serbii.

Mieszkańców tych 32 krajów pytano w badaniu o ocenę różnych aspektów ich życia w skali od 0 do 10, gdzie najwyższa ocena oznacza pełnię satysfakcji. Przy średniej ocenie w Polsce 7,3 pkt największe zadowolenie zadeklarowali ludzie młodzi, w przedziale 16-24 lata (8,1 pkt). Najmniejsze zaś osoby, które skończyły 65 lat (6,9 pkt). Jest to zgodne z rozkładem odpowiedzi w całej UE.

We wszystkich badanych krajach największe zadowolenie z życia zadeklarowali Szwajcarzy, Islandczycy, Szwedzi, Finowie i Duńczycy, a najmniejsze - Bułgarzy i Serbowie.

Gorzej niż ogólną satysfakcję z życia respondenci ocenili swoją sytuację finansową. W Polsce średnia ocena to 5,7 pkt wobec średniej unijnej 6,0 pkt. W tej kategorii odpowiedzi rozkładają się podobnie do ocen ogólnych: najbardziej zadowoleni są Szwajcarzy i mieszkańcy krajów nordyckich, a najmniej Bułgarzy i Serbowie. Nie inaczej wygląda satysfakcja z pracy: Serbia, Bułgaria i Grecja wyróżniają się negatywnie, a Finlandia, Dania, Austria, Islandia i Norwegia - pozytywnie. Polska znów lokuje się nieznacznie powyżej średniej unijnej (7,3 pkt wobec 7,1 w UE).

Zaufanie Polaków do instytucji politycznych jest takie samo, jak średnia unijna: 3,5 pkt na 10. W porównaniu ze średnią w UE, Polacy mają mniejsze zaufanie do systemu prawnego (4,2 pkt wobec 4,6 w UE) i policji (5,2 pkt wobec 6,0), natomiast deklarują większe zaufanie do innych osób (6,0 pkt wobec 5,8 dla całej UE).

Najbardziej nieufni wobec systemu politycznego są Portugalczycy (1,7 pkt). Z kolei najbardziej w UE ufają politykom Finowie (6,0 pkt), a spośród wszystkich badanych krajów - Szwajcarzy (6,6 pkt). Zaufanie do systemu prawnego jest najniższe w Słowenii (2,7 pkt), a najwyższe w Danii (7,5 pkt), której mieszkańcy również najbardziej ufają innym ludziom (8,3 pkt). Z kolei najbardziej nieufni wobec innych są ogółem Serbowie (4,2 pkt), a w samej UE - Bułgarzy (również 4,2 pkt).

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama