Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy przestali bać się uchodźców. "Strach ustąpił"

Polacy przestali bać się uchodźców. "Strach ustąpił"
Na przestrzeni kilku ostatnich lat znacząco zmieniły się postawy Polaków wobec uchodźców. (Fot. Getty Images)
77 proc. Polaków uważa, że nasz kraj powinien solidarnie wspierać tych, którzy uciekają z powodu wojny lub prześladowania ze swojej ojczyzny - wynika z sondażu Kantar dla polskiego oddziału Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), o którym pisze dzisiaj 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

Gazeta podkreśla, że na przestrzeni kilku ostatnich lat znacząco zmieniły się postawy Polaków wobec uchodźców, na co wskazują sondaże. W czerwcu 2018 r. w sondażu IBRiS na pytanie, czy Polska powinna przyjmować uchodźców, 53 proc. badanych odpowiedziało, że nie. W 2017 r. uchodźców nie chciało w Polsce ponad 60 proc. respondentów.

Według najnowszego badania Kantar dla Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), 77 proc. Polaków uważa, że osobom uciekającym ze swojego kraju przed wojną i prześladowaniem należy pomagać. 62 proc. respondentów sądzi, że Polska powinna przyjmować uchodźców, bo nasi rodacy w podobnej sytuacji również chcieliby być dobrze traktowani. Z kolei 61 proc. twierdzi, że powinniśmy to robić, bo kiedyś także Polacy byli uchodźcami i inne kraje otworzyły przed nami granice - podaje "Rz".

"Nastąpiło pewne uspokojenie emocji i powrót do normalności. Uchodźcy przestali być tematem politycznym, wielu już u nas mieszka i po prostu przestaliśmy się bać" - ocenia prof. Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jak pisze "Rz", 47 proc. badanych nie boi się tego, że uchodźcy przyniosą nam choroby, przypominając, że straszył nimi m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przeciwnego zdania jest 36 proc. respondentów, a 15 proc. nie potrafi się jednoznacznie określić.

Polacy nie boją się też tego, że uchodźcy odbiorą im pracę - 62 proc. nie zgadza się z tym twierdzeniem. Są wręcz przekonani (63 proc.), że mogą zwiększyć siłę roboczą w naszym kraju, co w sytuacji, gdy społeczeństwo się starzeje, może być przydatne.

Najmniej problemów Polacy mają z sąsiadem o innym kolorze skóry. Gdyby taka osoba zamieszkała w bliskiej okolicy, zaakceptowałoby to w sumie 78 proc. badanych, przy czym 62 proc. zdecydowanie - czytamy w gazecie.

Czytaj więcej:

Banksy zapłacił za łódź do ratowania migrantów na Morzu Śródziemnym

UE: Opcja "sponsorowania powrotów" dla krajów przeciwnych relokacji uchodźców

Kryzys migracyjny na Wyspach Kanaryjskich. Hiszpania szuka pomocy

Wielka Brytania i Francja zaostrzą walkę z nielegalną imigracją przez La Manche

Nieletni uchodźcy bez szans na azyl i osiedlenie się w UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama