Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy pracują najwydajniej, ale lepiej nie zarabiają

Polacy pracują najwydajniej, ale lepiej nie zarabiają
Fot. Thinkstock
Polscy pracownicy mają największy wzrost wydajności pracy w Europie. 'To kolejny dowód, że pracodawcy, wykorzystując kryzys, sztucznie zaniżają wynagrodzenia' - uważają związkowcy.
Reklama
Reklama
Rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski podał, że według opublikowanego na stronie Eurostatu zestawienia, w 2012 roku Polska osiągnęła najwyższy - 5,6 proc. - wzrost produktywności.

"To aż o ponad 2 proc. więcej niż druga w zestawieniu Łotwa i trzecia Bułgaria. W ciągu ostatnich 5 lat Polacy osiągnęli blisko 15-procentowy wzrost wydajności. Lepsza była tylko Litwa, która przez 5 lat osiągnęła 17,7-procentowy wzrost" - podał Lewandowski.

Natomiast w rankingu OECD w 2012 r. wydajność pracy wzrosła o 4,1 proc. Polska wyprzedziła w nim o 0,6 proc. Estonię i Hiszpanię. "Licząc ostatnie 5 lat, w badaniu OECD jesteśmy niekwestionowanym liderem, osiągając wzrost na poziomie 15,4 proc. Druga - Irlandia - osiągnęła 14,6 proc., a trzecia - Hiszpania - już tylko 10,1" - wylicza rzecznik.

Solidarność zestawia te wskaźniki ze wzrostem płac. "W 2012 roku realne płace w Polsce zmalały o 0,6 proc., a w 2011 wzrosły zaledwie o 0,2 proc. Jak wyliczyła niedawno prof. Jadwiga Staniszkis, gdyby przez ostatnie kilkanaście lat płace w Polsce rosły proporcjonalnie do wzrostu wydajności, średnia pensja powinna u nas wynosić o 1 000 zł więcej" - poinformował Lewandowski.

Według związku, oznacza to, że w domowych budżetach mamy w sumie rocznie o 200 mld zł mniej pieniędzy. "Mogłyby one zostać przeznaczone np. na konsumpcję, a czysto retorycznym pytaniem jest to, co to oznaczałoby dla naszego PKB" - komentuje rzecznik związku.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama