Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Rzeczpospolita": Poles drink more and more willingly and get behind the wheel

"Rzeczpospolita": Poles drink more and more willingly and get behind the wheel
Polskie prawo jest bezwzględne dla pijanych kierowców, jednak nie powstrzymuje ich przed jazdą. (Fot. Getty Images)
For the first time in years, there have been drivers after alcohol - they are significantly, because by 3.2 thousand. more than in the same period last year - said Rzeczpospolita. The newspaper informs that, according to experts, Poles drink more and this is visible.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Liczba prowadzących pod wpływem alkoholu wzrosła w tym roku o 5,4 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. "Jeśli ten negatywny trend się utrzyma, to czeka nas roczny wzrost rzędu niemal 11 proc. A to dużo" - zauważył na łamach gazety Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

"W tym roku (do poniedziałku) policja zatrzymała już 63 383 pijanych kierowców - to o 3 219 więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego (w całym minionym roku - 104 tys.). Trzy czwarte z nich dopuściło się przestępstwa, bo kierowało, mając ponad pół promila alkoholu - co oznacza, że nie wsiedli do auta po piwie, ale raczyli się większą ilością i raczej mocniejszego trunku. Rocznie kierowcyz promilami powodują 5-6 proc. wypadków. Do czerwca z ich winy powstało 715 zdarzeń (0 48 mniej), w których życie straciło 79 osób (spadek o 25), ale więcej z nich zostało rannych (922 - wzrost o 25)" - poinformował dziennik.

Problem wsiadania za kółko po alkoholu jest w Polsce coraz bardziej dostrzegalny. (Fot. Getty Images)

Gazeta dodaje, że w minionym półroczu kierujący po alkoholu spowodowali więcej kolizji - ponad 4 tys., co oznacza wzrost o 413.

"Temat ostatnio mocno wybrzmiał za sprawą Kamila Durczoka, który prowadząc z 2,6 promila alkoholu, wpadł na drogowe słupki i doczekał się zarzutów nie tylko za jazdę w stanie nietrzeźwości, ale i za spowodowanie zagrożenia katastrofy w ruchu lądowym - co niektórzy uznali za działanie na wyrost" - możemy przeczytać dalej.

"Przede wszystkim notujemy wzrost spożycia alkoholu w populacji, który musiał przełożyć się na takie dane. Problem sygnalizowaliśmy już dwa lata temu, kiedy pojawiły się pierwsze niepokojące sygnały w statystyce" - odpowiedziała gazecie Ilona Buttler z Instytutu Transportu Samochodowego na pytanie, skąd po dekadzie spadków wziął się wzrost liczby nietrzeźwych kierowców.

Informacje te potwierdzają niezależne badania - m.in. te, które opublikował niedawno dr Adam Kłodecki, psychoterapeuta uzależnień. Wynika z nich, że codziennie po alkohol sięga nawet 3 mln Polaków.

Jak podaje gazeta, prawo jest jednoznaczne. Jazda w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem z art. 178a par. 1 k.k., za które grozi do dwóch lat więzienia. "Ale surowe wyroki są rzadkością. Z tego artykułu w 2017 r. sądy skazały ok. 48 tys. osób - co piątej wyrok zawiesiły. Za kraty trafiło 660 osób. Jedynie ośmiu wymierzono najwyższą karę. Zwykle sądy stosują tu grzywny i to minimalne - do 1 tys. zł" - dowiadujemy się z "Rzeczpospolitej". 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 15.04.2024
    GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement