Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy najbardziej lubią Czechów i Słowaków. Najmniej Arabów i Romów

Polacy najbardziej lubią Czechów i Słowaków. Najmniej Arabów i Romów
Nie dość że najbardziej lubimy Czechów, to jeszcze bardzo nieduży odsetek Polaków nie lubi tej nacji. (Fot. Getty Images)
Polacy największą sympatią darzą Czechów (53 proc.) i Słowaków (52 proc.), natomiast z największym dystansem podchodzą do Arabów (55 proc.) i Romów (46 proc.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

Z badania wynika, że największą sympatią Polacy darzą Czechów i Słowaków, do których pozytywny stosunek deklaruje ponad połowa ankietowanych (odpowiednio 53 proc. i 52 proc.). Niewiele mniej badanych z sympatią odnosi się do Włochów, Amerykanów, Anglików oraz Węgrów (odsetki od 51 proc. do 48 proc.). Do wyżej wymienionych nacji niechęć deklaruje relatywnie niewielu – od 10 proc. do 13 proc. ankietowanych.

Mniej więcej dwie piąte respondentów wyraża pozytywne nastawienie do Greków (43 proc.), Szwedów (41 proc.), Austriaków i Japończyków (po 40 proc.), Francuzów (38 proc.) oraz Litwinów (37 proc.). Także do tej grupy narodów negatywne nastawienie deklarowane jest zdecydowanie rzadziej niż pozytywne (odsetki deklarujących niechęć: od 15 do 17 proc.).

Około jednej trzeciej ankietowanych przychylnie wypowiada się na temat Niemców (36 proc.), Ukraińców (35 proc.), Chińczyków (32 proc.), Białorusinów (31 proc.), Serbów (30 proc.), Wietnamczyków (30 proc.) i Żydów (30 proc.).

Także do większości nacji w tej grupie sympatia deklarowana jest częściej niż niechęć, przy czym w przypadku Ukraińców przewaga ta jest bardzo niewielka (35 proc. wobec 33 proc.), a w przypadku Żydów sympatia i niechęć deklarowane są równie często (po 30 proc.).

"Nastawienie do innych narodów stanowi wypadkową wielu czynników, w tym stereotypów narodowościowych". (Fot. Getty Images)

Z sondażu wynika, że wobec pozostałych nacji uwzględnionych w sondażu niechęć przeważa nad sympatią. Mniej więcej co czwarty badany odnosi się z sympatią do Rosjan (26 proc.) i Turków (23 proc.), negatywny stosunek do nich wyraża znacznie więcej ankietowanych (odpowiednio 42 proc. i 37 proc.). Mniej więcej połowa respondentów podchodzi z dystansem do Romów (46 proc.) i Arabów (55 proc.), a sympatię do nich deklaruje relatywnie niewielu (odpowiednio 20 proc. i 15 proc.).

CBOS przekazało, że w zeszłym roku zarejestrowało "dużą poprawę nastawienia do większości narodów uwzględnionych w sondażu, w tym roku natomiast nie notują tak dużych zmian". "Zwraca jednak uwagę bardzo wyraźna poprawa nastawienia do Romów, Arabów i Ukraińców, przejawiająca się dużym spadkiem niechęci (odpowiednio o 11, 10 i 8 punktów procentowych) oraz niewielkim wzrostem sympatii (odpowiednio o 3, 2 i 4 punkty)" - napisano w komunikacie.

Oceniono, że "nastawienie do innych narodów stanowi wypadkową wielu czynników, spośród których wymienić należy: stereotypy narodowościowe, uwarunkowania historyczne, własne doświadczenia respondentów, wydarzenia bieżące oraz stosunki polityczne między krajami zamieszkiwanymi przez poszczególne nacje".

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9–16 stycznia 2020 roku na liczącej 1 016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama