Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy mniej zadowoleni z pracy niż rok temu

Polacy mniej zadowoleni z pracy niż rok temu
Spada nie tylko zadowolenie Polaków z pracy, ale także oceny, jaką wystawili swoim chlebodawcom. (Fot. Getty Images)
Spada poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy - wynika z badanie 'Szczęście w pracy Polaków', które zostało przeprowadzone przez agencje Jobhouse i Great Digital. W skali od 1 do 10 nasi rodacy oceniają satysfakcje ze swojego życia zawodowego na 6,9 punktu. To dokładnie o jeden punkt mniej niż rok temu.
Reklama
Reklama

Na poziom zadowolenia Polaków z życia, także tego zawodowego, ma wpływ wiele czynników. Najważniejszym z nich od wielu lat są zarobki. I choć te nie spadły, to szalejąca inflacja i rosnące koszty życia wpłynęły na siłę nabywczą pensji naszych rodaków. I właśnie to jest jeden z powodów tego, że Polacy są mniej zadowoleni ze swojej pracy niż jeszcze rok temu.

Wskazuje na to fakt, że wzrósł odsetek ludzi, dla których to właśnie wysokość zarobków jest najważniejszym elementem wpływającym na satysfakcję z pracy. W tym roku na ten czynnik wskazało 89 proc. respondentów – o dwa procent więcej niż w roku ubiegłym.

Spora grupa badanych jako warunek uzyskania zadowolenia z pracy wskazała współpracowników, na których można liczyć (83 proc.), dla 81 proc. respondentów takim ważnym elementem jest możliwość rozwoju, a dla 80 proc. - przyjazna atmosfera w miejscu pracy.

Zdaniem ankietowanych, pracodawcy nie robią zbyt wiele, by podnieść poziom zadowolenia u pracowników. (Fot. Getty Images)

Jeśli chodzi o ten ostatni czynnik, to widać wyraźną zmianę w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wtedy dobry klimat w pracy był ważny dla 75 proc. badanych.

Nic się nie zmieniło za to w kwestii przyjaznych relacji z przełożonym. Ten element pozwala czerpać satysfakcję z pracy 77 proc. badanych.

Tegoroczny raport jest ważnym sygnałem dla pracodawców. Wynika z niego bowiem nie tylko to, że spada zadowolenie Polaków z pracy, ale także oceny, jaką wystawili swoim chlebodawcom. Zdaniem ankietowanych, pracodawcy nie robią zbyt wiele, by podnieść poziom zadowolenia u pracowników – ich wysiłki zostały oceniane na 5,8 punktu w dziesięciopunktowej skali. To punkt niżej niż w roku ubiegłym. 

Czytaj więcej:

Polacy masowo wyjeżdżają za chlebem za granicę

Praca w trudnych czasach. Jak Polacy radzą sobie z kryzysem?

Badanie: Polacy pracowali w 2021 r. średnio 43,3 godziny tygodniowo

Więcej urlopu za bycie niepalącym? Polacy są "na tak"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama