Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy i Irlandczycy: "Więcej nas łączy niż dzieli"

Polacy i Irlandczycy: "Więcej nas łączy niż dzieli"
Irlandia jest dzisiaj domem dla dziesiątek tysięcy Polaków. (Fot. Thinkstock)
W jednej ze stołecznych stacji radiowych Newstalk, przedstawiciel polonijnego stowarzyszenia 'Forum Polonia' stwierdził, że Polskę i Irlandię łączy więcej niż nam się wydaje. Na Zielonej Wyspie trwa obecnie polsko-irlandzki festiwal 'PolskaÉire'.
Reklama
Reklama

„PolskaÉire Festival” to cykl ogólnokrajowych imprez społeczno-kulturalnych. Przy okazji tego wydarzenia przedstawiciel polonijnego stowarzyszenia Forum Polonia, dr Wojciech Kostka, na co dzień związany z Polsko-Irlandzkim Stowarzyszeniem Edukacyjnym, a także prowadzący jedną ze szkół polonijnych w Irlandii, przedstawił swoje spojrzenie na temat stosunków polsko-irlandzkich.

Polonijny działacz wziął udział w dyskusji radiowej na ten temat. Przypomniał, że idea festiwalu "PolskaÉire" nie jest związana jedynie ze świętowaniem tych wydarzeń przez samych Polaków, lecz wspólnie z irlandzkim społeczeństwem.

Wojciech Kostka podkreslił, że w ten sposób nasi rodacy chcą ukazać swój szacunek do Irlandii, jak również dzielić się kulturowo z krajem, w którym przyszło im żyć.

Z polskim rozmówcą zgodziła się inna uczestniczka dyskusji, Irlandka Niamh Nestor z Uniwersytetu w Dublinie, która przypomniała, że pomysł współnego zacieśniania więzi między naszymi narodami zrodził się już w 2008 roku. Wówczas to obecny minister ds. Nowych Społeczności, Równości i Kultury Aodhán Ó Ríordáin przechodził w pobliżu stadionu Croke Park, na którym rozgrywany był towarzyski mecz Irlandia – Polska.

“Usłyszał on nagle ogromną wrzawę kibiców celebrujących strzelonego - jak mu się wydawało - dla Irlandii gola. Dopiero poźniej dowiedział się, że jego zdobycie świętowało tysiące Polaków, którzy właśnie strzelili gola Irlandczykom” – stwierdziła Irlandka. To uzmysłowiło ministrowi, jak silna jest obecność polskiej społeczności w Irlandii.

Dzisiaj irlandzka i polska kultura się przenikają - obie strony lepiej znają swoje obyczaje i często się wspierają.

“Jesteśmy tutaj w Irlandii, by wspólnie żyć w jednej społeczności. Tradycją Polaków jest m.in. malowanie jajek na święta wielkanocne. Gdy się o tym dowiedział jeden z irlandzkich farmerów, podarował nam swoje jajka w dowód uznania dla naszej kultury” – poinformował słuchaczy Wojciech Kostka.

Nie ma jednak mowy o izolacji - widać to na przykładzie dzieci polskich imigrantów w Irlandii, co wyraźnie zaznaczył polonijny działacz. Jako nauczyciel jednej z weekendowych, polonijnych placówek poinformował, że jego uczniowie uczęszczają do zarówno irlandzkich, jak i polskich szkół. Sam zaangażowany jest w szkołę „Kleks” w miejscowości Arklow, hrabstwo Wicklow.

Audycje w radiu Newstalk bardzo często poruszają tematy związane z mniejszościami narodowymi. Prowadzący program już wcześniej zapowiedzieli, że przedstawiciele polonijnych organizacji działających w Irlandii będą mile widziani w studiu stołecznego radia.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama