Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Polacy, do domu!". Rasistowskie napisy w Szkocji

"Polacy, do domu!". Rasistowskie napisy w Szkocji
Rasistowski napis na ogrodzeniu w pobliżu Dawson Park przy Arbroath Road. (Fot. "The Courier"/screenshot)
Antyimigranckie graffiti, wzywające Polaków do 'powrotu do domu', pojawiły się w dwóch publicznych miejscach w szkockim Dundee - informuje 'The Courier'.
Reklama

Jeden z napisów znajdował się w West Pitkerro Industrial Estate - miejscu często odwiedzanym przez kierowców ciężarówek z Europy Środkowo-Wschodniej. Drugi pojawił się na ogrodzeniu w pobliżu Dawson Park przy Arbroath Road, jednej z głównych tras wylotowych w Dundee.

21-letnia Laura Blake zauważyła rasistowskie graffiti podczas podróży autobusem w miniony wtorek. "To było niesamowicie przykre" - przyznała w rozmowie z "The Courier". "Wielokulturowość czyni ten kraj wspaniałym. Polacy są tutaj mile widziani, podobnie jak wszyscy inni - niezależnie od rasy, religii i narodowości" - zapewniła Szkotka.

"Spotkałam wiele osób z różnych środowisk. W 99 proc. to niesamowicie mili, szczerzy ludzie, którzy przyjechali tu, aby polepszyć życie swoje i swoich rodzin. Ktokolwiek to napisał, powinien się wstydzić" - dodała.

"The Courier" przypomina, że w przeszłości podobne sprawy kończyły się wyrokami za przestępstwa związane z mową nienawiści (ang. hate crime). W 2017/18 r. w Szkocji odnotowano ponad 6 700 przestępstw z nienawiści, z czego 66 proc. - na tle rasowym.

"O graffiti w West Pitkerro poinformowano mnie kilka dni temu. To smutne. Ten punkt jest często odwiedzany przez kierowców ciężarówek, więc możliwe, że napis jest skierowany na nich" - poinformował Craig Duncan, radny Broughty Ferry. "Nie chciałbym sugerować, że ma to związek z Brexitem. W całej Wielkiej Brytanii pojawiły się doniesienia o tzw. przestępstwach z nienawiści" - dodał. 

"Poprosiłem odpowiednie służby, aby jak najszybciej usunęły ten napis" - zapewnił urzędnik.

 

  Komentarze


  • TrollujacyZlo
   17 marca, 16:16

   wystarczy dopisac "don't" za "Polish" i bedzie prawodlowo

  • XXX
   17 marca, 18:24

   Zalosne jest to, ze ktos wyganiajacy Polakow zrobil blad w swoim wezwaniu. Wiec albo to nie Brytyjczyk / Szkot albo idiota...

  • Old
   17 marca, 20:02

   Coz kiedys za lepka pisalo sie w PL ruskie, sowieci I takie tam a teraz nas gonia

  • Rr
   18 marca, 15:18

   Chyba powinno byc POLES nie POLISH, pewnie jacys inni imigranci to pisali,w koncu jestesmy bardzo lubiani na swiecie

  • Ktokolwiek
   18 marca, 22:29

   Nie powinno być. Polish jest tutaj poprawne, jak na przykład: ,,British laid siege..." - ,,Brytyjczycy rozpoczęli oblężenie". Mogłoby być też ,,The British" albo ,,Britons", ale nie musi.

   Pozdro

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama