Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy coraz częściej wyprowadzają się z kraju. Niemcy i Hiszpania głównymi kierunkami

Polacy coraz częściej wyprowadzają się z kraju. Niemcy i Hiszpania głównymi kierunkami
Polacy w ostatnich latach dość często się przeprowadzają do innych krajów Europy. (Fot. Getty Images)
W 2022 roku po raz pierwszy od 5 lat tak znacząco spadł udział powrotów do kraju - aż o 13 p.p. w porównaniu z rokiem 2021. Wzrósł natomiast udział wyprowadzek za granicę. Głównymi kierunkami wyprowadzek były w 2022 roku Niemcy i Hiszpania. Średnie ceny przeprowadzek wzrosły - cena przeprowadzki krajowej o 26%, a z Polski za granicę aż o 39%.
Reklama
Reklama

Raport Przeprowadzki 2022 oparty jest na ponad 48 tys. zleceń przeprowadzkowych opublikowanych w serwisie Clicktrans.pl w latach 2011-2022. Na podstawie zleceń zauważalne stają się pewne zmiany: Polacy mniej chętnie wracają do kraju, za to chętniej podejmują decyzję o wyprowadzce za granicę.

Najchętniej wyprowadzaliśmy się do Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W przypadku tego ostatniego kraju obserwujemy dalszy spadek zainteresowania nim jako kierunkiem emigracji. Warto przypomnieć, że Wielka Brytania była głównym kierunkiem wyprowadzek z Polski od 2012 do 2020 roku. 

W porównaniu z 2021 rokiem nastąpił wzrost udziału wyprowadzek z Polski do Hiszpanii - o 5,6 p.p. 

"Wzrost zainteresowania tym kierunkiem wynikać może z atrakcyjnych cen nieruchomości, stosunkowo niskich kosztów życia i ciepłego, przyjaznego klimatu. Poza tym wielu pracowników pozostało przy formie pracy zdalnej mimo zniesienia pandemicznych obostrzeń" - ocenia Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Zdecydowanie chętniej wyprowadzamy się za granicę. Przez kilka ostatnich lat udział wyprowadzek z Polski oscylował wokół 25-29%. W 2022 wyprowadzki z kraju stanowiły już 42% zleceń między Polską a innymi krajami.

Po raz pierwszy od 5 lat tak znacząco spadł także udział powrotów do kraju - stanowił 58% zleceń przeprowadzkowych pomiędzy Polską a innymi krajami.

"Coraz więcej ludzi decyduje się na wyemigrowanie z Polski. Na to zjawisko mogła wpłynąć zarówno popularyzacja pracy zdalnej, sytuacja makroekonomieczna oraz lęk o bezpieczeństwo związany z wojną w Ukrainie. Z perspektywy Polski, jeśli ta tendencja się utrzyma, na pewno powinna być to alarmująca wiadomość" - tłumaczy Michał Brzeziński.

Gwałtowny wzrost inflacji i cen paliw nie mógł pozostać bez wpływu na ceny przeprowadzek. Wzrosły one zarówno w przypadku przeprowadzek krajowych, jak i tych za granicę. Średnia cena przeprowadzki krajowej wzrosła o 26%.

Cena przeprowadzki z Polski za granicę wzrosła aż o 39%. Najmniejszy wzrost cen odnotowano w przypadku przeprowadzek do Polski - o 18%.

"Raport Przeprowadzki 2022" to siódma edycja raportu na temat przeprowadzek Polaków na terenie Europy. 

Czytaj więcej:

Masowe powroty Polaków do UK. Nie wszystkie jednak kończą się happy endem

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama