Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy coraz bardziej otwarci na imigrantów

Polacy coraz bardziej otwarci na imigrantów
Większą otwartością na imigrację wyróżniają się mieszkańcy największych polskich miast. (Fot. Thinkstock)
Większość Polaków jest przychylna uczestnictwu cudzoziemców w życiu społeczno-politycznym w Polsce - wynika z badania CBOS przeprowadzonego w ramach projektu Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), Uniwersytetu Warszawskiego oraz MSW.
Reklama
Reklama

Wyniki sondażu zaprezentowano dzisiaj w Warszawie podczas konferencji "Prawa wyborcze dla cudzoziemców – tak czy nie?".

Jak podkreślił prof. Sławomir Łodziński z Instytutu Socjologii UW, badanie miało ukazać nastawienie opinii publicznej oraz główne zależności wobec możliwości wprowadzenia w Polsce praw wyborczych na poziomie lokalnym dla cudzoziemców na stałe tu osiedlonych. Dodał, że sondaż CBOS pokazuje wysokie poparcie dla uczestnictwa cudzoziemców stałe mieszkających w Polsce w różnych formach życia politycznego. "Większość Polaków popiera przyznanie cudzoziemcom lokalnych praw wyborczych" - poinformował Łodziński.

Ankietowani byli pytani, czy dobrze jest mieć za sąsiadów cudzoziemców o odmiennej kulturze i tradycji, mieszkających na stałe legalnie w Polsce. Blisko połowa (48,9 proc.) przychyliła się do tego poglądu, ponad jedna czwarta (27,8 proc.) wyraziła sprzeciw, co piąta (22,7 proc.) osoba nie miała zdania na ten temat. 0,7 proc. respondentów odmówiło odpowiedzi.

Prof. Łodziński podkreślił, że wyniki odpowiedzi na to pytanie wskazują na umiarkowaną, lecz pozytywną, otwartość wobec obecności przedstawicieli kultur imigranckich na poziomie lokalnym. Otwartości tej sprzyja przede wszystkim wiek. Najsilniejszą akceptację wyraziły osoby między 18. a 24. rokiem życia. Ze wzrostem wieku poziom tej aprobaty spada, a rośnie sprzeciw, który osiąga najwyższy poziom wśród osób powyżej 65. roku życia.

Większą otwartością na imigrację wyróżniają się mieszkańcy największych miast, a także osoby niepraktykujące religijnie. Poglądy polityczne nie stanowiły tutaj czynnika, który by różnicował opinie badanych.

"Udział imigrantów w życiu obywatelskim i politycznym jest jednym z istotnych wymiarów integracji oraz rozwoju państwa demokratycznego, dając im możliwość współkształtowania społeczności, w której żyją i wzmacniając ich poczucie przynależności do kraju przyjmującego" – podkreśliła dyrektorka Biura IOM w Warszawie Anna Rostocka.

Zrealizowane dla Biura IOM w Warszawie badanie pt. "Nastawienie społeczeństwa polskiego do kwestii nadawania imigrantom mieszkającym na stałe w Polsce praw wyborczych na poziomie lokalnym", zostało zrealizowane przez CBOS w dniach 5-12 marca 2014 r. na ogólnopolskiej, losowej i reprezentatywnej próbie 1 098 Polaków.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama