Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polacy chcą opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi przed ich narodzeniem

Polacy chcą opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi przed ich narodzeniem
Wielu Polaków wciąż nie wie, czym jest opieka perinatalna. (Fot. Getty Images)
Prawie 80 proc. Polaków jest za opieką nad nieuleczalnie chorymi dziećmi jeszcze w fazie przed ich narodzeniem - wynika z badań na temat opieki perinatalnej w Polsce. W ankiecie pytano o działalność hospicjów perinatalnych i medialne publikacje na ten temat.
Reklama

Organizatorzy badań "Hospicjum dla życia poczętego" przedstawili wyniki i raport z ankiety przeprowadzonej w styczniu 2019 r. na próbie 1 012 osób. Celem ankiety było zdobycie informacji na temat wiedzy Polaków o samych hospicjach perinatalnych i ich działalności oraz stosunku do opieki perinatalnej dzieci nieuleczalnie chorych i jeszcze nienarodzonych.

Na pytanie: co sądzimy o pomyśle, aby nieuleczalnie chore dzieci objąć opieką jeszcze przed narodzeniem, pozytywnie odpowiedziało 78 proc. osób badanych. 47,7 proc. wskazało "zdecydowanie zgadzam się", a 30,3 proc. "raczej zgadzam się".15,8 proc. odpowiedziało "trudno powiedzieć", natomiast 2,8 proc. dało odpowiedź: |raczej nie zgadzam się|, a 3,5 proc. - "zdecydowanie nie zgadzam się".

Jednak, jak wynika z ankiety tylko około 10 proc. Polaków dokładnie wie, co to jest hospicjum perinatalne i komu dokładnie pomaga taka instytucja.

"Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to mało. Jednak to przecież kilka milionów Polaków, zatem wcale nie tak mało. To raczej budująca świadomość. Mamy w Polsce kilkanaście hospicjów perinatalnych i na tle Europy, także zachodniej, nie wypadamy źle, bo tam są kraje, w których nie ma takich hospicjów. Najwięcej jest ich natomiast w USA" - ocenił dr Krzysztof Szmyd, kierownik Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska, które zleciło badania.

Kolejne pytanie dotyczyło kosztów leczenia i opieki. Brzmiało ono: czy uważa Pani/Pan, że dzieci z wadami wrodzonymi i ciężkimi, nieuleczalnymi chorobami oraz ich leczenie i opieka to nadmierne obciążenie dla społeczeństwa?

Zdecydowanie i raczej zgadzam się odpowiedziało 28,8 proc. ankietowanych, natomiast zdecydowanie nie i raczej nie – 40,6 proc. osób. 30,8 proc. osób nie miało zdania.

"Celowo postawiliśmy to pytanie tak dosyć kontrowersyjnie. I odpowiedź, że 40 proc. nie uważa tego za obciążenie to wynik bardzo dobry. Pokazuje wciąż bardzo duży pierwiastek życzliwości i otwartości na innych w naszym społeczeństwie" - dodał dr Szmyd.

Badania dotyczyły również medialnych publikacji związanych z działalnością hospicjów perinatalnych. Najwięcej jest ich w internecie, a autorkami są kobiety-internautki. Kilka procent publikacji jest autorstwa dziennikarzy. Zdecydowanie najczęściej (40 proc.) tematyka hospicjum perinatalnego pojawia się w kontekście aborcji, jako alternatywa dla tego zabiegu.

Szacuje się, że w Polsce rocznie już w trakcie ciąży matki u około 800 dzieci lekarze stwierdzają nieuleczalną chorobę lub ciężkie upośledzenie organizmu. Zatem problem opieki w hospicjum perinatalnym, pomocy psychologicznej, duchowej i religijnej dla najbliższej rodziny dotyczy kilku tysięcy osób rocznie.

 

  Komentarze


  • XXX
   16 kwietnia, 08:22

   Dzieci takie - statystycznie - rodza sie najczesciej w rodzinach patologicznych. Nic dziwnego, ze ludzie zyjacy z zasilkow, praca nieskalani nie beda uwazac opieki nad nimi za obciazenie dla spoleczenstwa!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama