Menu

Polacy mieszkający za granicą nie unikną mobilizacji w razie wojny

Polacy mieszkający za granicą nie unikną mobilizacji w razie wojny
W przypadku wojny powołanie może otrzymać każdy polski obywatel pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. (Fot. Getty Images)
W przypadku konfliktu zbrojnego polska armia wezwie każdego dorosłego Polaka, którego będzie potrzebowała. Bez względu na to, gdzie mieszka i jak długo tam przebywa. Pozwala na to znowelizowana ustawa o obronności kraju. Na opornych jest solidny kij - pisze dzisiaj 'Gazeta Wyborcza'.

Jak podaje "GW", dotychczas ustawa o obronie ojczyzny nie określała precyzyjnie, czy Polacy mieszkający za granicą muszą stawić się na wniosek mobilizacyjny w przypadku konfliktu zbrojnego na terenie RP.

Zapisano w niej - jak czytamy - że w przypadku zasadniczej służby wojskowej nie powołuje się obywateli polskich, którzy stale zamieszkują za granicą przez okres co najmniej 2 lat i którzy nie posiadają miejsca pobytu stałego albo czasowego trwającego ponad 3 miesiące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Gazeta zwraca uwagę, że o mobilizacji nie było jednak ani słowa. "Ale widmo konfliktu z Rosją sprawiło, że rząd w styczniu 2025 roku znowelizował i zaostrzył przepisy, które teraz nie pozostawiają złudzeń".

"W przypadku wojny powołanie może otrzymać każdy polski obywatel pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Bez względu na kraj zamieszkania i rezydencję podatkową. Wyjątkami są osoby, którym na służbę nie pozwala stan zdrowia, kobiety w ciąży lub opiekujące się dziećmi, osoby, których kwalifikacje lub zajmowane stanowiska są niezbędne dla zapewnienia obrony i bezpieczeństwa państwa, a także ci, którzy posiadają drugie obywatelstwo" - czytamy.

Czytaj więcej:

Sondaż: 67 proc. badanych Polaków wierzy, że sojusznicy pomogą nam w przypadku ataku Rosji

Sondaż: 70 proc. Polaków nie zamierza wyjechać z kraju w razie ataku Rosji

Sondaż: Niemal połowa Polaków nie zgłosiłaby się do obrony kraju w przypadku zagrożenia wojną

    Komentarze
    • Hi
      23 września 2025, 12:51

      Zmuszanie ludzi do zabijania innych ludzi takich samych cywilow jak my ,w imie interesow rzadzacych , i to ma byc wojna? Sami daza do zagłady ludzkości , i swojej tez , sieczke młodym ludziom robia o wielkim patriotyzmie, patriotyzm nie polega do dazeniu do wojny ,tylko do pokoju na całym swiecie i w swoim kraju, a nie zeby ginac, za tfuska ginac? za sikorskiego? za kamysza? za ursule z uni bo ona tak chce ?wezcie sie ludzie ogarnijcie i obudzcie zamiast brac kolejne szczepionki na srovida .

    • Krzysiek
      23 września 2025, 13:45

      Powolywac sobie moga ,ba nawet sie odgrazac skoro ponad 50% chce zwiewac ,to chyba nie wyadaje sie im ze ktos kto juz zwial wczesniej wroci,zeby sie z niego nabijali,wracam bede bronil kauflanda biedronki lidla ,a moze jakis bank jest polski ups,a moze jakis przemysl ups a moze mam bronic tych przy korycie co zwieja pierwsi albo dofili z kosciola ,milej zabawy ode mnie sie odczepcie bawcie sie sami

    • De - PL Raj
      23 września 2025, 14:17

      Wolę iść do pierdla albo załatwię sobie psychiatryk. Tam będę miał spanie, jedzenie, cieplo, nie cieknie na głowę....

    • Bloop
      23 września 2025, 16:02

      Juz ja widze jak politykow rodziny pojda w kamasze pierwsze co zrobicie to uciekniecie z rodzinami
      Nie będę ginął za wasze decycjie polityczne sami gruncie za wasze ukradzione majątki

    • Olek p
      23 września 2025, 17:49

      Nie będę ginął za Ukrainę. Niech najpierw swoich ściągną z zagranicy a nas w to nie mieszają. Mieli dużo czasu żeby uregulować granicę i oddać to co od Chruszczowa dostali a im się nie należało. Może by w referendum zapytali swoich obywateli czy chcą dalej wojny bo w to co pokazuje oficjalna propaganda nie chce się wierzyć.

    • Matka
      23 września 2025, 19:25

      Musiałam wyjechać z kraju gdzie się nie dało żyć . Wychowałam syna w Anglii po to żeby tam wrócił i walczył o kraj , który nie dał nic ani jemu ani mnie . No to ja dziękuję bardzo .

    • Zara zara
      23 września 2025, 19:31

      Jak dadza mi karabin to wejde do sztabu i otworze ogien ciagly do ludzi ktorzy posylaja innych na smierc.Za taka sprawiedliwosc moge isc siedziec.

    • Hans Landa
      24 września 2025, 01:21

      Strzelac do Rosjan i jeszcze miec za to placone? Czemu nie?

    • Piotr
      24 września 2025, 07:29

      Trzeba będzie wyrobić angielski paszport, £2000 do tyłu :-/

    • Janusz z.PGR
      24 września 2025, 07:51

      Ale elyty sie pchaja do wojny. .tyle mozna zarobic ..jak Zelenski trzymac wladze ...
      Fundusze inwestycyjne sa wlascicielami I gazet I firm zbrojeniowych... wiecie jak sankcje na Rosje niszcza europe..Chiny I Indie kupuja tansza rope maja tansze produkty wysaylaja do Europy niszcza nasz przemysl ..W Turcji rosyjskie firmy produkuja nawozy sztuczne to samo nasze firmy na skraju bankructwa ..... Kosiniak z Kamyszem na front..kapral Tusk do czolgu Rudy

    • Ja
      24 września 2025, 08:23

      Znowu straszą Polaków wojną. Jeżeli rosja zaatakuje NATO to tak jakby zaatakowała cały świat.

    • Do JA
      24 września 2025, 09:59

      Dokładnie, ludzie myślicie, że jak mieszamy w Anglii to wojna nas ominie, bo daleko od Ukrainy i Polski. Niestety nie jeśli będzie wojna Rosji z NATO, to pójdzie to na cały świat...w UK nie będzie bezpiecznie, a może nawet bardziej niebezpiecznie...hm, nie wiadomo gdzie swoją złość wyładuje Rosija

    • Do Matka
      24 września 2025, 10:33

      Ciekawe co ci dał tusk ?zebys za niego walczyła

    • Piotr
      24 września 2025, 12:24

      W sumie mam córkę 9 lat, to chyba nie wezwą.

    • Do do Matka
      26 września 2025, 07:29

      Przecież to była ironia... proszę czytać ze zrozumieniem.

    • Janusz z.PGR
      26 września 2025, 14:14

      I pomyslec ze 30 -20.lat temu poszli bysmy na wojne bronic Polski..a teraz wiemy ze gineli bysmy za Politykow za ich premier wojenne za ustawione przetargi na bron za dlugi na nastepne 100 lat..
      Swiadomosc ludzi jet duza..ale dalej pelno durni glosujacych na Jachiry Zielinskie Nowackie Zembaczynskiego

    • -
      28 września 2025, 09:08

      Niedługo bedzie co raz więcej Polaków mieszkających zagranicą na całym swiecie .

    • To nasza matka ta ziemia
      1 października 2025, 13:46

      Zrobili z niej burdel. Wszyscy którzy tutaj piszą że nie pójdą walczyć za dobrze wam się żyje, już zapomnieliście jak smakuje prawdziwa wolność w swoim kraju. Uk to nie jest nasz kraj. Niech wam coś się stanie tutaj nikt wam nie pomoże.

    • Czytelnik anonimowy
      4 października 2025, 18:20

      A kto będzie płacił w uk za dom, spłatę kredytu itd? Być żywym tchórzem czy martwym bohaterem? Jestem w uk 20 lat - polska może jest 2 godziny lotem ale jest tak samo odlegla jak Australia.

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 05.06.2026
    GBP 4.9138 złEUR 4.2433 złUSD 3.6553 złCHF 4.6301 zł

    Sport