Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Pokolenie gniazdowników" w Polsce. Dorośli wciąż mieszkają z rodzicami

"Pokolenie gniazdowników" w Polsce. Dorośli wciąż mieszkają z rodzicami
Coraz więcej dorosłych Polaków zostaje w domu z rodzicami, a 60 proc. z nich ma problem z osiągnięciem samodzielności finansowej. (Fot. Getty Images)
Już przed erą Covid-19 Polska miała bardzo wysoki odsetek dorosłych singli mieszkających z rodzicami. Koronawirus może jeszcze zwiększyć ten udział - donosi dziś 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

Gazeta zwraca uwagę, że "60 proc. młodych dorosłych singli mieszkających z rodzicami nie miało w 2018 r. żadnego dochodu lub ich dochód nie przekraczał minimalnego wynagrodzenia". Dodaje, że "te dane z niedawnego raportu GUS na temat pokolenia gniazdowników w Polsce pokazują ekonomiczny powód tego zjawiska".

"Jak wynika z raportu, 36 proc. młodych ludzi w wieku 25–34 lat mieszkało w 2018 r. z rodzicami i nie założyło jeszcze rodziny, zaliczając się do populacji tzw. gniazdowników (którzy nie opuścili jeszcze rodzinnego gniazda). Najczęściej są to – podobnie jak w innych krajach – mężczyźni, co potwierdzają dane Eurostatu, bazujące na badaniach społecznych (raport GUS oparto na analizie źródeł administracyjnych)" - dowiadujemy się.

Jak wynika z unijnych statystyk, na które powołuje się dziennik, "Polska ma jeszcze większy niż w raporcie GUS odsetek dorosłych młodych singli mieszkających z rodzicami". "Wprawdzie w 2019 r. zmalał on w porównaniu z 2018 r. (gdy wynosił 45,1 proc.), ale i tak sięgał prawie 44 proc. przy średniej dla całej Unii na poziomie 43,9 proc." - poinformowano w artykule.

"Jak komentuje Tomasz Zegar, kierownik wydziału w Mazowieckim Ośrodku Badań Regionalnych, który kierował zespołem autorów raportu GUS, realizacja tego badania udowodniła, że przyczyną mieszkania młodych osób z rodzicami często są niskie dochody i jest to konsekwencja prostego rachunku ekonomicznego funkcjonowania gospodarstwa domowego oraz możliwości rozwoju występujących na danym obszarze" - wskazano.

Dziennik przypomina, że "danych za 2020 r. jeszcze nie ma, ale trend zmian mogą wskazywać statystyki z USA, według których wybuch pandemii i wzrost bezrobocia wśród młodych ludzi wywołał tam falę tzw. boomerang kids, czyli wymuszonych ekonomicznie powrotów dorosłych dzieci do rodzinnego domu". "Odsetek młodych Amerykanów mieszkających z rodzicami wzrósł do 52 proc. z 47 proc. na początku 2020 r." - podaje.

Czytaj więcej:

GUS: Polscy pracodawcy nie chcą pracy zdalnej

GUS: Liczba ludności Polski w 2020 r. spadła o ok. 115 tys.

CBOS: Ponad połowa Polaków nie planuje wakacji w tym roku

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama