Menu

Podróżni w UK będą zachęcani do rozmów ze współpasażerami

Podróżni w UK będą zachęcani do rozmów ze współpasażerami
Warto odłożyć na chwilę telefon i porozmawiać z innymi. (Fot. Getty Images)
Pasażerowie brytyjskiej sieci transportu publicznego od dziś w każdy piątek będą zachęcani do rozmów z innymi. Eksperyment, który przeprowadza BBC, ma na celu zachęcić ludzi do lepszego poznawania siebie nawzajem.
Reklama

Program przeprowadzany przez publicznego nadawcę telewizyjnego BBC obejmie wiele firm i przewoźników.

Pociągi Virgin West Coast kursujące między Londynem, Manchesterem i Glasgow, w każdy piątek będą mieć specjalny wagon z literą "C" od "Chat". Pasażerowie w autobusach Arriva otrzymają przed wejściem do pojazdu specjalny "starter rozpoczęcia rozmowy" w postaci kart z zadaniami. Pierwsza z kart zachęca ich do uśmiechnięcia się do osób siedzących obok.  

W projekcie uczestniczą również takie firmy jak Go Ahead, Transport for London oraz National Express. W londyńskich autobusach pojawią się np. specjalni "trenerzy od rozmów" z organizacji charytatywnej Relate. 

Wiele osób zamyka się w sobie na czas podróży. (Fot. Getty Images)

Eksperyment jest wynikiem badania przeprowadzonego w Chicago w 2014 r., które wykazało, że ludzie zazwyczaj nie doceniają pozytywnego wpływu prowadzenia rozmowy. Naukowcy behawioralni Nicholas Epley i Juliana Schroeder zapytali osoby dojeżdżające do pracy autobusem i pociągiem, czy uważają, że rozmowa z nieznajomymi może spowodować, że dojazd będzie przyjemniejszy.

Chociaż większość osób dojeżdżających do pracy wyrażała przekonanie, że lepszą opcją jest podróż w ciszy z telefonem w dłoni, badania wykazały, iż jest dokładnie na odwrót - rozmowy z nieznajomymi pozytywnie wpływają na ocenę podróży. 

"Celem jest zachęcanie ludzi do opuszczenia swojej strefy komfortu. Każdy ma ciekawą historię do opowiedzenia. Te przypadkowe spotkania mogą doprowadzić do nowego sposobu patrzenia na świat i okazję do zrozumienia  innych" - przekazała Emily Kasriel, jedna z osób odpowiedzialnych za projekt.

  Komentarze
  • ADAM
   14 czerwca, 16:27

   Ja moge zapytac jakiegos Anglika ktora czesc w British Museum jest jego ulobionym i ktory obiekt.Ale obawiam sie ze on moze mi tylko odpowiedziec co tam nowego w ,, Coronation street " a ja tu nic nie wiem i wyjdzie na to ze jestem Rude Foreigner ; )

  • Hehe
   14 czerwca, 22:44

   Będzie jak w pamiętnikach Bridget Johnes: Postanowiła się uśmiechnać do współpasażera w londyńskim zatłoczonym metrze, a on sobie zrobił dobrze brudząc jej płaszcz :)))

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama