Menu

Podróżni przybywający do UK nie będą testowani na koronawirusa

Podróżni przybywający do UK nie będą testowani na koronawirusa
Wielka Brytania do dziś przeprowadziła ok. 150 tys. testów - znacznie mniej niż Niemcy. (Fot. Getty Images)
'Większość podróżnych, która przybywa do Wielkiej Brytanii z innych krajów, nie jest testowana na obecność koronawirusa' - przekazał dziś w BBC minister ds. społeczności lokalnych Robert Jenrick. Polityk bronił bronił odmiennej od innych krajów w Europie polityki, wskazując, że podejście w Wielkiej Brytanii 'opiera się na nauce i medycynie'.
Reklama

"Inne kraje mają inną politykę, ale nasza decyzja została oparta na naukowych i medycznych autorytetach" - wskazał Jenrick, zapytany przez prowadzących program "Good Morning Britain" o powody takiego podejścia.

Minister, który w rządzie Partii Konserwatywnej odpowiada m.in. za sprawy mieszkalne i społeczne, przekazał, że "większość testów na lotniskach, takich jak badanie temperatury ciała, nie jest skutecznym wyznacznikiem tego, czy ktoś ma koronawirusa".

Polityk przyznał jednak, że "ktoś z widocznymi objawami koronawirusa trafi do kwarantanny". "Wszyscy inni będą wpuszczeni do kraju" - dodał.

Minister ocenił, że "mierzenie podróżnym temperatury nie jest skutecznym wyznacznikiem tego, czy ktoś ma koronawirusa". (Fot. Getty Images)

Foreign Office (brytyjskie MSZ) obecnie sugeruje wszystkim osobom przybywającym do Wielkiej Brytanii z innych krajów, aby po powrocie poddały się dwutygodniowej kwarantannie. Ministerstwo podkreśla również, że podróżni, tak samo jak mieszkańcy Wysp, muszą stosować się do bezwzględnego nakazu pozostania w domu.

Robert Jenrick odniósł się również do sprawy testów w Wielkiej Brytanii. Prowadzący "Good Morning Britain" oskarżyli torysów, że liczba testów w Wielkiej Brytanii jest niższa niż w Niemczech, gdzie robi się ich 70 tys. dziennie. Na Wyspach przeprowadza się dobowo ok. 8 tys. testów i są one przeznaczone głównie dla osób w grupie ryzyka bądź pracujących dla NHS.

"Istnieje zapotrzebowanie na testy na całym świecie, a w Wielkiej Brytanii produkujemy ich tak wiele, jak to jest możliwe. Chcemy przeprowadzać ich więcej i to robimy. W poniedziałek przeprowadzono ich 8 tys., wczoraj 12,7 tys, a w najbliższych dniach zamierzamy robić 15 tys. dziennie" - zapewnił minister.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje obecnie zakaz wychodzenia z domu bez istotnego powodu. (Fot. Getty Images)

Minister odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, na którym miejscu w kolejce zamówień znajduje się Wielka Brytania po tym, jak wskazano, że "każdy rozwinięty kraj na świecie zamawia testy z tego samego źródła".

"Inne kraje mają inne strategie i inne służby zdrowia. Do połowy kwietnia nie uda nam się osiągnąć celu 25 tys. testów dziennie" - oznajmił polityk.

Czytaj więcej:

Airbnb zaoferował darmowe noclegi dla pracowników NHS

Londyn: Zakażonych przybywa, a w metrze wciąż tłoczno

Londyn: IKEA zamieniona w centrum testowe koronawirusa

UK: Rekordowa liczba 393 nowych zgonów z powodu koronawirusa

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama