Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Po raz pierwszy od 2015 r. większość Szkotów za niepodległością

Po raz pierwszy od 2015 r. większość Szkotów za niepodległością
Rekordowa liczba Szkotów domaga się odłączenia kraju od Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Po raz pierwszy od 2015 r. większość Szkotów, choć nieznaczna, popiera niepodległość - wynika z opublikowanego sondażu ośrodka YouGov. Do odwrócenia trendu przyczynili się ci badani, którzy poprzednio przeciwni byli secesji, ale teraz ją popierają z powodu Brexitu.
Reklama
Reklama

Według YouGov, za niepodległością opowiada się 51 proc. ankietowanych, przeciwnych jest 49 proc. (po odliczeniu osób niezdecydowanych, niemających zdania itp.).

W przeprowadzonym jesienią 2014 r. referendum niepodległościowym w Szkocji stosunkiem głosów 55 do 45 wygrali zwolennicy pozostania w składzie Zjednoczonego Królestwa. Z kolei w referendum na temat dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej w Szkocji 62 proc. wyborców opowiedziało się za pozostaniem w UE.

Do uzyskania przewagi w sondażu przez zwolenników niepodległości przyczyniły się dwie główne grupy. Pierwsza to ci, którzy zagłosowali przeciwko niepodległości i za pozostaniem w UE - ponad jedna piąta z nich teraz poparłaby niepodległość, widząc w niej szansę na członkostwo w UE.

Druga to ci, którzy nie głosowali w jednym lub obu referendach - teraz połowa z nich mówi, że poparłaby niepodległość, jedna czwarta - że byłaby jej przeciwna. To również przechyla szalę sondażową na korzyść secesji, ale nie wiadomo, czy ankietowani z tej grupy faktycznie wzięliby udział w referendum.

Czy Szkocja uzyska niepodległość? (Fot. Getty Images)

W środę szkocki parlament poparł wniosek autonomicznego rządu szkockiego o przeprowadzenie w drugiej połowie tego roku nowego referendum niepodległościowego. Głosowanie miało charakter bardziej symboliczny, bo na przeprowadzenie referendum zgodę musi wyrazić rząd w Londynie, a premier Boris Johnson zapowiedział, że się na to nie zgodzi, ponieważ sprawę wyraźnie rozstrzygnął poprzedni plebiscyt.

O ile przewaga zwolenników niepodległości jest dobrą wiadomością dla szefowej szkockiego rządu Nicoli Sturgeon, to odpowiedzi na dwa kolejne pytania - zdecydowanie gorszą. Wyraźna większość Szkotów - 56 do 34 proc. - wcale nie chce nowego referendum w tym roku, większość nie chce go także w przyszłym po kolejnych wyborach do szkockiego parlamentu. Dopiero w perspektywie pięciu lat przewagę zyskują ci, którzy chcą nowego plebiscytu.

Po drugie, 42 proc. ankietowanych uważa, że w przypadku oderwania się od Wielkiej Brytanii sytuacja gospodarcza Szkocji się pogorszy, a tylko 32 proc. - że polepszy.

"To niepokojące czasy dla unionistów zarówno na północ, jak i na południe od granicy, gdyż tak od 2014 r. zyskało znaczący grunt kosztem nie. Jednak zasadniczy problem, który w 2014 r. zbił z tropu ruch na tak - że niepodległość zaszkodziłaby gospodarce - nadal istnieje i nadal może być obciążeniem w przypadku drugiego referendum" - skomentował Chris Curtis, kierownik ds. badań politycznych w YouGov.

Czytaj więcej:

Były szef SNP: Nicola Sturgeon kłamie w sprawie referendum

Szkocki parlament "za" referendum niepodległościowym

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama