Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Po Brexicie imigranci z UE nie dostaną w UK żadnych przywilejów

Po Brexicie imigranci z UE nie dostaną w UK żadnych przywilejów
Wielka Brytania po Brexicie nie będzie już tak otwarta na imigrantów z UE... (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd ustalił zarys polityki migracyjnej po wyjściu kraju z Unii Europejskiej - poinformował 'Financial Times'. Przepisy mają preferować wykwalifikowanych migrantów, ale utrzymać także dostęp dla pracowników niewykwalifikowanych.
Reklama

Według informacji gazety, podczas wczorajszego posiedzenia rządu minister spraw wewnętrznych Sajid Javid uzyskał poparcie pozostałych ministrów dla projektu, który zakłada ograniczenie dostępu do brytyjskiego rynku pracy dla obcokrajowców i likwiduje uprzywilejowaną pozycję migrantów z Unii Europejskiej wobec osób z reszty świata.

Jak jednak ujawniono, w propozycji zachowano furtkę pozwalającą na dalsze rekrutowanie niewykwalifikowanych pracowników zagranicznych w branżach, które są od nich szczególnie zależne, jak np. hotelarstwo, gastronomia i branża budowlana.

Taka decyzja miała być ustępstwem Javida wobec dwóch proeuropejskich ministrów - finansów Philipa Hammonda i biznesu Grega Clarke'a - którzy ostrzegali przed negatywnymi konsekwencjami nadmiernego zaostrzenia przepisów migracyjnych dla gospodarki.

Według "FT", poniedziałkowa dyskusja miała służyć ustaleniu zarysu polityki migracyjnej, który mógłby zostać przedstawiony podczas przyszłotygodniowej konwencji programowej Partii Konserwatywnej w Birmingham. Premier Theresa May i jej ministrowie liczą na uzyskanie poparcia struktur partyjnych dla swojej wizji przyszłych relacji z Unią Europejską przed kluczowymi etapami rozmów w sprawie wyjścia ze Wspólnoty.

Ograniczenie dostępu do brytyjskiego rynku pracy i zakończenie swobodnego przepływu pracowników, a także zrównanie statusu obywateli UE z resztą świata - zbiorczo określane sloganem "odzyskanie kontroli nad granicami" - były wśród najważniejszych obietnic w kampanii referendalnej dotyczącej Brexitu w czerwcu 2016 roku.

"FT" zastrzega, że ministrowie ustalili jednak, że dyskusja na temat preferencyjnego traktowania obywateli Wspólnoty może być ponownie podjęta w ramach negocjacji na temat przyszłych relacji handlowych z Unią Europejską, co miałoby posłużyć Londynowi do uzyskania szerszego dostępu do wspólnego rynku UE.

Szczegóły nowego systemu migracyjnego zostaną prawdopodobnie wypracowane w trakcie proponowanego i będącego przedmiotem negocjacji z UE tzw. okresu przejściowego po tym, gdy Wielka Brytania opuści Wspólnotę w marcu 2019 roku.

Powyższe zmiany nie obejmą raczej ponad miliona Polaków, którzy obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii. Ich prawa prawdopodobnie zostaną zagwarantowane na mocy oddzielnego porozumienia: dwustronnego z Unią Europejską lub jednostronnego, na mocy złożonej w ubiegłym tygodniu obietnicy politycznej brytyjskiej premier.

"W Wielkiej Brytanii mieszkają ponad trzy miliony obywateli UE, którzy ze zrozumiałych względów będą zaniepokojeni tym, co wynik wczorajszego szczytu oznacza dla ich przyszłości. Chcę jasno powiedzieć, że nawet w razie braku porozumienia wasze prawa będą zachowane. Jesteście naszymi przyjaciółmi, naszymi sąsiadami, naszymi współpracownikami i chcemy, żebyście zostali" - zapewniła wówczas szefowa rządu.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   25 września 2018, 17:03

   hahaha koniec należy się haha spakowani ?

  • Sdsad
   25 września 2018, 17:36

   Czytelnik lamusie, brexitu nie bedzie. Twoi nowi rodacy narobili w gacie i bedzie drugie referendum a Ty tylko zmarnowales kase na paszport hue bhue srue

  • ___
   25 września 2018, 19:29

   https://londynek.net/wiadomosci/May+zapewnia+Prawa+obywateli+UE+w+Wielkiej+Brytanii+zostana+zachowane+wiadomosci+news,/wiadomosci/article?jdnews_id=54373

   22.09.2018

  • Brexit tzn. Exit
   25 września 2018, 20:17

   Tak to powinno sie nazywac bo prawdopodobnie nie bedzie dotyczyc w ogole UK a tylko emigrantow z Uni i to tych ze wschodu a pierwszej kolejnosci jak rowniez innych z poza Uni.

  • Ja
   25 września 2018, 20:41

   Wiesz co czytelnik nie cieszył bym się tak na waszym miejscu bo zabardzo nie macie z czego myśląc realnie to ja nawet myśle o zjiezdzie do polski i wsadzie sobie w dupke te paszporcik nawet jak go mamto raczej się go pozbędę bo i tak już wziolem od was co chciałem dziękuje dobranoc miłego drapanka
   Się po Główce co zrobicie z wasza brytania

  • Fan Clarksona
   25 września 2018, 20:52

   DO CZYTELNIK ANONIMOWY:

   TY JAKO PIERWSZY WEMIESZ SPAKUJESZ CEBULE W SWOJA TORBE W KRATE I ZALADUHESZ JA DO PASSATA NA OPAŁ LUB GAS I WROCISZ DO CEBULANDI ZIMNIORY UPRAWIAC!!!!! PASKUDNIKU!!!!

  • Obivankanobi
   25 września 2018, 21:24

   Hahaha czytelnik , szykujesz się na zrównanie funta z euro? Wiesz, czemu nie pracuje w Anglii i czemu nie nosze torby w kratę? Oni nawet brexitu nie umia dobrze przeprowadzić. A każdy wykształcony i z opłacalnym zawodem dostanie nawet wizę do stanów jak ma dobry zawód.
   Z drugiej strony komu będziesz cisnął jak ludzie wyjada? Aaaa sorry, nie będziesz miał czasu, bo będziesz zapierdalal 2 razy dłużej by się utrzymać gdy wszystko podrożeje. Będzie jak w Polsce tylko po angielsku - w przypadku braku ugody z UE.

  • Arek
   25 września 2018, 22:44

   Yhym zależy bo masę ludzi straci prace wiec tak czy tak będzie lipa...uk kończy się juz uważam ze eu my będziemy z czasem drugiej kategori tak może się stać do 3 lat góra i się zacznie będą wielkie zmiany zobaczycie mamy jeszcze Niemcy Niedygac ;) na szczęście mówię po niemiecku jakoś to będzie

  • Polak w Big Brother
   25 września 2018, 23:48

   Czemu LONDYNEK nie pisze o Polaku w Big Brother??? Fakt, ze jest camp czy gay moze komus sie nie podobac. Jest troche obciachowy. Ale jest dobra wizytowka Polakow. Otwartosci, bycia cool, niezly angielski, spoko koles. Polacy, wspierac go, ogladac, glosowac! Jakby nie bylo Polak i mimo niedoskonalosci jest fajny koles.

  • Realista
   26 września 2018, 07:10

   Zaprawdę powiadam wam, nadejdą takie czasy, że Brytyjczycy będą szukać pracy w Polsce. Ja tam będę na nich czekał i odpowiednio ich przywitam. Przygotuje dla tych imperialistycznych świń wiadra, szmaty i zmywaki!!! A w barakach, które dla nich przygotuję specjalnie wyhoduję grzyb na ścianach żeby czuli się jak u siebie w domu.

  • Seba
   26 września 2018, 08:31

   Mieszkam z partnerką i dziećmi od 4 lat w UK;jak myślicie wyrok za przemoc domową może być problemem z otrzymaniem nowej karty setlet coś tam???Moja żona pracuje u cia paka w sklepie na czarno,bo mamy benefity.

  • Malina
   26 września 2018, 08:40

   Czytelnk czytaj ze zrozumieniem. Nikt sie nie musi pakowac

  • Nieznany
   26 września 2018, 10:02

   Brawo realista super pomysł to by im si e przydało nas traktują jak bydło sami powinni zostać potraktowani przez nas w Polsce

  • THC
   26 września 2018, 10:54

   Spakowani? hue hue hue ;D

  • Mariano
   26 września 2018, 11:01

   A gdzie jest nasz madrala THC (brat Abdula) ? Juz sie spakował i ubrał w kraciaki ? Moze pasiaki ze go tu nie ma ? Hue srue bue !!!

  • Epafina
   26 września 2018, 11:45

   Tyle jadu ...a huk im...a piesek opsikal .....jak cos to jeszcze nie wiemy co i jak ...duzo pitolenia o nic ....od dnia referendum wiadomo jedna rzecz ...ze nic nie wiemy na pewno ....a swoja droga podejrzewam ze oni sami nie wiedza czego chca ...

  • THC
   26 września 2018, 14:48

   Sami wyjedziecie jak kurs funta spadnie do poziomu euro. Pozniej jak juz was nie bedzie, funt pojdzie w gore, ale marian z dzesuka juz wjazdu nie beda mieli. hue hue hue ;D Torbe?

  • Przemko
   26 września 2018, 18:21

   po pierwsze - nabieram coraz większej pewności /75% do 25%/, że żadnego BREXITU nie będzie. Angoli po prostu nie stać LOL na Brexit i tereza orlo- pardon may to wie. torysi i nawet komuchy z LP też to wiedzą... drugie referendum nadchodzi…po drugie-nawet jak się mylę- i BR będzie (wtedy już twardy), to już zaczynają bleblać o 'furtkach' LOL dla nisko wykwalifikowanych (czyt. bez zawodu i języka) - czyli nic się nie zmieni! powiesz, że zawsze marzyłeś o pracy ze starcami z demencją, bo kochasz sprzątać ich odchody za grosze- i już masz wizę pracowniczą do UK. tylko po co wtedy?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2019
  GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

  Sport


  Reklama