Menu

Po Brexicie Irlandczycy zachowają aktualne prawa w UK

Po Brexicie Irlandczycy zachowają aktualne prawa w UK
Powrót granicy na Zielonej Wyspie nei wpłynie na prawa Irlandczyków w UK. (Fot. Getty Images)
Po Brexicie Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii zachowają wszelkie przysługujące im aktualnie prawa - potwierdził brytyjski rząd. Obywatele obydwu państw są u sąsiadów specjalnie traktowani dzięki porozumieniu Common Travel Area (wspólna strefa podróżowania).
Reklama

Jedna z 28 opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez brytyjski rząd “not technicznych” na wypadek opuszczenia Unii bez porozumienia, zakłada, że obywatele Republiki Irlandii zachowają prawo pobytu na sąsiedniej wyspie na obecnych zasadach. Jeśli będzie taka potrzeba, ustawa o CTA ma być zaktualizowana.

“Irlandczycy zachowają prawo wjazdu i pozostania w Wielkiej Brytanii. Obywatele nie będą musieli nic robić, by uzyskać ten status. Dodatkowo będą mogli oni cieszyć się takimi samymi przywilejami gwarantowanymi przez porozumienie jak brytyjscy obywatele w Irlandii. Są to: prawo do pracy, studiowania, i głosowania, dostęp do opieki socjalnej i służby zdrowia” - można przeczytać w dokumencie.

CIT powstało prawie 100 lat temu. Na mocy porozumienia Irlandczycy i Brytyjczycy mają prawo do swobodnego przemieszczania się i mieszkania w obydwu krajach. Choć uznawany przez traktaty unijne, opiera się na wewnętrznym prawodawstwie Irlandii i Wielkiej Brytanii, oferując obywatelom więcej praw niż imigrantom z innych państw.

Kwestia zachowania otwartych granic między Irlandią a Irlandią Północną jest kluczową i najtrudniejszą kwestią negocjacji. Notatka uspokaja, że sprawa CTA jest traktowana osobno i niezależnie od przebiegu negocjacji.

“CTA odgrywa szczególnie ważną rolę w codziennym życiu wielu ludzi. Mieści się bowiem w samym sercu relacji między wyspami. Brytyjski rząd zamierza podtrzymać ustalenia porozumienia po Brexicie. Również Irlandczycy chcą kontynuować CTA. Umowa przetrwała wiele lat i wytrzyma brak porozumienia między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem” - podsumowuje ministerstwo.

Opublikowane noty są częścią 84 wytycznych, jakie stopniowo prezentuje Downing Street. Jak tłumaczy “Evening Standard”, system taki przyjęto, by uniknąć atmosfery paniki. Wśród zagadnień są kwestie dotyczące bezpieczeństwa lotniczego i morskiego, oznaczeń produktów żywnościowych, a także praw pracowniczych.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama