Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Po 112 latach golf wraca do programu igrzysk olimpijskich

Po 112 latach golf wraca do programu igrzysk olimpijskich
"Golf to jedna z najchętniej uprawianych rekreacyjnie dyscyplin olimpijskich". (Fot. Getty Images)
Według danych Polskiego Związku Golfa sport ten od lat 90. pozostawał najpopularniejszą dyscypliną indywidualną, której nie było w programie igrzysk. W Rio de Janeiro wraca do niego po 112 latach, jednak turniej olimpijski odbędzie się bez wielu graczy ze światowej czołówki.
Reklama
Reklama

Golf wrócił do programu największej sportowej imprezy po długiej przerwie - poprzednio na igrzyskach był w 1904 roku. Prawo startu w Brazylii otrzymało 60 zawodniczek i 60 zawodników wyłonionych na podstawie Official World Golf Ranking, ale z tej szansy nie zamierza skorzystać kilkunastu graczy, w tym lider klasyfikacji Australijczyk Jason Day oraz triumfator turniejów wielkoszlemowych Rory McIlroy z Irlandii Północnej. Oficjalnym powodem jest potencjalne zagrożenie wirusem Zika.

W opinii wielokrotnej medalistki mistrzostw Polski Martyny Mierzwy gracze rywalizujący w Rio mogą być bardziej narażeni na ukąszenia komarów, które przenoszą ten wirus, niż przedstawiciele innych dyscyplin. 18-dołkowe pole powstało bowiem przy rezerwacie Marapendi (okręg Barra da Tijuca), słynącym z podmokłych przybrzeżnych terenów i lasów mangrowych.

"Golf jest sportem, który uprawia się na zewnątrz, często wśród wody i bagien, więc dla sportów lekkoatletycznych nie ma aż takiego zagrożenia" - porównała.

Zawodniczka, która marzy o występie na kolejnych igrzyskach - za cztery lata w Tokio, dodała jednak, że dla części profesjonalistów olimpiada nie jest po prostu priorytetem.

"Przykro, że czołowi zawodnicy ignorują to wydarzenie, a turnieje wielkoszlemowe są dla nich o wiele ważniejsze za względu na prestiż i finanse" - oceniła.

W opinii sekretarza generalnego PZG Bartłomieja Chełmeckiego sytuacja powinna się odwrócić.

"Olimpijski turniej ma szansę prześcignąć medialnością turnieje wielkoszlemowe, a to dlatego, że te transmitowane są główne w krajach, w których jest dużo golfistów, za to transmisje olimpijskie docierają do każdego zakątka świata" - tłumaczył.

Zwrócił też uwagę, że golf to jedna z najchętniej uprawianych rekreacyjnie dyscyplin olimpijskich. "Po boomie, jaki nastał na ten sport w Azji, golf stał się sportem globalnym. Aktualnie szacuje się, że 50 milinów ludzi na świecie rocznie rozgrywa przynajmniej jedną rundę na polu golfowym" - nadmienił.

Mężczyźni o medale w Rio walczyć będą w dniach 11-14 sierpnia, a golfistki od 17 do 20.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama