Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Piłkarska LM: Niemcy nie chcą zamkniętych rozgrywek

Piłkarska LM: Niemcy nie chcą zamkniętych rozgrywek
Najwyższy poziom - odpowiednik Ligi Mistrzów - składałby się z 32 drużyn, a 24 najlepsze z nich zachowałyby miejsca na następny sezon. (Fot. Getty Images)
Niemiecka Liga Piłkarska (DFL), zrzeszająca dwie najwyższe klasy rozgrywkowe w tym kraju, odrzuca propozycję utworzenia praktycznie zamkniętej Ligi Mistrzów od 2024 roku. To kolejny krytyczny głos w tej sprawie pojawiający się w ostatnich miesiącach.
Reklama

DFL, która prowadzi rozgrywki pierwszej i drugiej Bundesligi, poinformowała w oświadczeniu, że takie rozgrywki miałyby niedopuszczalne konsekwencje dla lig narodowych w całej Europie.

O powstaniu nowego formatu spekuluje się już od dłuższego czasu. Organ UEFA współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Klubów (ECA), zrzeszającym wszystkie największe kluby kontynentu, aby zreformować europejskie rozgrywki, po tym jak obecny kalendarz międzynarodowy zakończy się w 2024 roku.

Według UEFA, dyskusje są na wstępnym etapie i nie podano żadnych dalszych szczegółów. Jednak według doniesień dotyczących spotkania, które odbyło się w zeszłym tygodniu z udziałem UEFA i przedstawicieli europejskich lig, organ zarządzający przedstawił już propozycję mającą pociągnąć za sobą drastyczne zmiany.

Kilku reprezentantów lig, którzy byli obecni na spotkaniu, oświadczyło, że propozycja obejmowała trzystopniową ligę europejską z awansem i spadkiem pomiędzy każdą dywizją.

Najwyższy poziom - odpowiednik Ligi Mistrzów - składałby się z 32 drużyn, a 24 najlepsze z nich zachowałyby miejsca na następny sezon, kończąc z tradycyjną zasadą, że kwalifikacje do pucharów europejskich są osiągane poprzez ligi krajowe.

Tylko cztery miejsca byłyby otwarte dla zwycięzców 54 europejskich lig narodowych.

"Omawiana obecnie koncepcja miałaby niedopuszczalne konsekwencje dla krajowych lig w Europie i dlatego nie powinna być wprowadzana w tej formie" - wyjaśnił Christian Seifert, dyrektor generalny DFL. "Nie możemy pozwolić, aby tradycyjne ligi narodowe ucierpiałyby pod względem atrakcyjności dla milionów ludzi na całym kontynencie" - dodał.

European Leagues - stowarzyszenie zrzeszające ligi piłkarskie na Starym Kontynencie (35 lig z 28 krajów) - poinformowało, że wszyscy jej członkowie są przeciwni tej propozycji i tylko garstka dużych klubów, głównie z Włoch i Hiszpanii, jest za nowym projektem.

Dzisiaj zarząd European Leagues będzie obradował w Warszawie.

Do siedziby Ekstraklasy S.A. przyjadą szefowie 12 lig Europy, m.in. La Ligi (Hiszpania), Premier League (Anglia), Bundesligi (Niemcy), Serie A (Włochy) i Ligue 1 (Francja). Spotkanie będzie okazją, by omówić m.in. stanowisko dotyczące planowanych zmian w rozgrywkach międzynarodowych.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.08.2019
  GBP 4.765 złEUR 4.366 złUSD 3.941 złCHF 4.023 zł

  Sport


  Reklama