Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pierwszy w UK dom towarowy typu "charity-shop" otworzył się w Brent Cross w Londynie

Pierwszy w UK dom towarowy typu "charity-shop" otworzył się w Brent Cross w Londynie
Charity Super.Mkt otwarto ze względu na rosnącą popularność second-handów w obliczu rosnących kosztów życia i większego zainteresowania konsumentów ekologią i dbaniem o środowisko. (Fot. Twitter/Zulfiqar Ahmed)
Charity Super.Mkt w Brent Cross Shopping Centre oferuje sprzedaż 'ubrań z drugiej ręki' dostarczanych przez 10 brytyjskich organizacji charytatywnych, w tym Barnardo's i Cancer Research. Sklep, który jest obsługiwany przez wolontariuszy, będzie działał przez miesiąc w centrum handlowym w północnym Londynie – donosi BBC.
Reklama
Reklama

Inne organizacje charytatywne dostarczające tam ubrania to: Age UK, All Aboard, Emmaus, Havens Hospice, SCT, Marie Curie, TRAID i Shelter.

Pomysłodawcami powstania tego miejsca są Wayne Hemingway, założyciel marki odzieżowej Red or Dead, oraz Maria Chenoweth, dyrektor naczelna TRAID (Textile Reuse and International Development).

Chenoweth przyznała, że do zorganizowania projektu zainspirował ich fakt, że wiele sklepów charytatywnych tzw. charity-shop "nie cieszy się uznaniem, na które zasługuje".

Jej zdaniem dzieje się tak dlatego, że rynek odzieży używanej jest obecnie "zawłaszczany" przez większe firmy, które chcą dotrzeć do świadomych społecznie konsumentów.

Z kolei Hemingway podkreślił, że kolejną kluczową motywacją do otwarcia tego sklepu jest chęć zwalczania "staroświeckiego przekonania", że sklepy charytatywne na głównych ulicach handlowych są "oznaką upadku".

Stereotypy dotyczące sklepów charytatywnych muszą się zmienić. "To nie jest już miejsce ze starymi, zatęchłymi ubraniami, to już coś normalnego" – podkreśla Chenoweth, dodając, że po pandemii niektóre marki charytatywne odnotowały 20% wzrost sprzedaży.

Według Hemingwaya, sklepy charytatywne stanowią również ważne "dodatkowe źródło dochodu" dla "przedsiębiorczych" młodych londyńczyków, którzy kupują używane rzeczy w second-handach w celu odsprzedaży ich online.

Uważa on, że jest to rozwiązanie "win-win" zarówno dla młodych ludzi z trudem opłacających czynsz, jak i dla organizacji charytatywnych, od których kupują.

Wzrost popytu na odzież używaną nie wynika tylko z rosnących kosztów życia, ale jest "przede wszystkim motywowany" obawami klientów o kwestie ekologiczne.

Założyciele Charity Super.Mkt poinformowali BBC, że planują wyruszyć ze swoim przedsięwzięciem w trasę po miastach całej Wielkiej Brytanii.

Charity Super.Mkt w Brent Cross będzie otwarty do 25 lutego.

Czytaj więcej:

"Telegraph": Brytyjczycy co roku wyrzucają 72 sztuki ubrań, najwięcej w Europie

Brytyjska sieć Marks & Spencer uruchamia wypożyczalnię ubrań

W Polsce coraz mniej lumpeksów

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama