Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pierwszy mieszkaniec UK otrzymał szczepionkę AstraZeneca

Pierwszy mieszkaniec UK otrzymał szczepionkę AstraZeneca
82-letni Brian Pinker został pierwszą osobą, która otrzymała brytyjską szczepionkę na koronawirusa. (Fot. Getty Images)
Dzisiaj w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się szczepienia z użyciem preparatu przeciw Covid-19 opracowanym przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Pierwszym pacjentem, który otrzymał szczepionkę, był 82-letni Brian Pinker z Oksfordu.
Reklama
Reklama

Szczepienie odbyło się o godz. 7:30 w szpitalu Churchill Hospital znajdującym się kilkaset metrów od miejsca, w którym opracowano preparat.

"Pielęgniarki, lekarze i personel byli dziś wspaniali i mogę teraz naprawdę cieszyć się z obchodzonej w tym roku 48. rocznicy ślubu z moją żoną Shirley" - oznajmił po przyjęciu zastrzyku Pinker, który od lat jest dializowany z powodu choroby nerek.

Dziś szczepienia odbywać się będą w sześciu szpitalach - oprócz Oksfordu także w dwóch placówkach w Londynie oraz w hrabstwach Sussex, Warwickshire i Lancashire, do których dostarczono 53 tys. dawek, ale większość z 530 tys. szczepionek AstraZeneca trafi do przychodni oraz domów opieki.

"Mamy bardzo pozytywne wieści o rozpoczęciu wdrażania szczepionki Oxford-AstraZeneca - to triumf brytyjskiej nauki, że udało nam się dotrzeć tu, gdzie jesteśmy. Jednak ten nowy wariant koronawirusa sprawia, że na razie o wiele trudniej jest kontrolować wirusa" - oznajmił w stacji Sky News brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Szczepionka Uniwersytetu Oksfordzkiego i koncernu farmaceutycznego AstraZeneca to drugi preparat dopuszczony do szczepienia przeciw Covid-19 w Wielkiej Brytanii; pierwszy opracowały firmy Pfizer i BioNTech. W obu przypadkach Wielka Brytania zaczęła je stosować jako pierwszy kraj na świecie.

Brytyjski rząd zamówił od AstraZeneki 100 milionów dawek, co - biorąc pod uwagę, że pełna odporność wymaga podania dwóch - wystarczy dla większości populacji kraju. W odróżnieniu od szczepionki opracowanej przez Pfizera i BioNTech, do przechowywania preparatu Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneki wystarczy temperatura w zwykłych lodówkach, dzięki czemu jest on znacznie łatwiejszy w transporcie i przechowywaniu. Jest też tańszy w produkcji.

Brytyjski rząd liczy, że dzięki wdrożeniu tej szczepionki do użycia uda się osiągnąć cel, jakim jest szczepienie dwóch milionów osób tygodniowo. Od 8 grudnia, gdy rozpoczęły się szczepienia produktem Pfizera i BioNTech, do 27 grudnia włącznie zaszczepiono ponad 944 tys. osób.

Czytaj więcej:

UK: Na koronawirusa zaszczepimy się w aptece?

W UK już blisko milion osób zaszczepiono na Covid-19

UK: Podawanie dwóch dawek szczepionki na Covid-19 od różnych producentów niezalecane

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama