Menu

Pierwsza "elektroniczna taca" w węgierskim kościele

Pierwsza "elektroniczna taca" w węgierskim kościele
W ciągu pierwszych dwóch weekendów miesiąca z tacy na kartę skorzystało ok. 150 osób. (Fot. Getty Images)
Pierwsza kościelna taca, na którą można przekazywać datki kartą bankową, została zainstalowana na Węgrzech w kościele pw. Serca Jezusowego w Budapeszcie - poinformował wczoraj portal Origo.hu, powołując się na komunikat zakonu jezuitów.
Reklama

Automat - nazwany AutoMateuszem przez jezuickiego proboszcza Arpada Horvatha, od imienia apostoła, który był poborcą ceł i podatków – uruchomiono na początku lipca.

W ciągu pierwszych dwóch weekendów miesiąca z tacy na kartę skorzystało ok. 150 osób.

Wierny może wybrać jedną z trzech sum – 500, 1 000 lub 3 000 forintów (6, 5, 13 lub 39 złotych), ale jest też możliwe wykonanie kilku transakcji pod rząd tą samą kartą. Jak na razie, wszystkie trzy opcje cieszyły się jednakową popularnością.

Jak podkreślono, ofiarowanie kartą datku nie łączy się z przekazaniem kościołowi danych osobowych, nie może on więc ustalić tożsamości darczyńcy.

Proboszcz przyznał, że zdecydował się na wprowadzenie takiego rozwiązania, gdyż większość młodych ludzi już nie nosi ze sobą gotówki. 

  Komentarze
  • Jaro
   16 lipca 2019, 07:27

   Jezus i wszyscy świeci przewracają sie w grobie co ci księża wymyślają szok dlatego wielu ludzi odchodzi od kościoła... A co niektórzy przestają wierzyć bo w co ty wierzyć jak księża kłamią po to by hajs robić.. Dużo by gadać o tym.. Żenada!

  • Paw
   16 lipca 2019, 08:46

   kosciol nie zmusza nikogo do wrzucania im chajsu to ty sam o tym decydujesz i dalej znajduje sie bardzo wiele osob ktore kolokwialnie pcha kase ksiedzu pod sutane.Nie obwiniaj ksiezy ze ida z duchem czasu lecz ludzi ktorzy nie ewoulowali ze sredniowiecza.

  • Drakus
   16 lipca 2019, 10:58

   Kartę przy sobie ma prawie każdy więc to dobry pomysł. Chcesz to dajesz, nie to nie. Wybierasz sumę i przybliżasz kartę - easy. Co za różnica czy ksiądz chodzi ze zwykłą tacą czy elektroniczną.

  • Ad12
   16 lipca 2019, 11:49

   Zgadzam sie z Toba Paw!!!
   Nikt nikogo nie zmusza do dawania na tace! Nikt nikogo nie zmusza do chodzenia do kosciola !!!
   Jest to prywatna sprawa ile dajesz i w co wierzysz

   Postepu technologicznego nie zatrzymasz i jak jest ulatwienie dla ludzi to czemu nie..... sam tez nie nosze gotowki i place kartami, telefonem bo tak lubie i chce.
   Pozdrawaiam Jara z sredniowiecza

  • Vistula
   16 lipca 2019, 13:01

   Korzystalbym z tego, bo raczej nie nosze gotowki przy sobie. Ciekawy pomysl.

  • Raze
   16 lipca 2019, 22:00

   I to jest bardzo dobry pomysł! Wszystkie datki idą oficjalnie i są widoczne. Trudniej będzie co niektórym podebrać na laski czy furę.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama