Piłkarska LM: Legia Warszawa zremisowała z Dinamem Zagrzeb 1:1

Aby awansować do fazy grupowej, warszawski zespół musi wyeliminować mistrza Chorwacji i jeszcze jednego rywala. (Fot. Getty Images)
Piłkarze Legii Warszawa zremisowali na wyjeździe z Dinamem Zagrzeb 1:1 (0:0) w pierwszym meczu 3. rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów. Rewanż rozegrany zostanie w Warszawie 10 sierpnia.

Dinamo jest trzecim i jak do tej pory najtrudniejszym przeciwnikiem Legii w drodze do fazy grupowej najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywek. Mistrz Chorwacji w ostatnich sezonach regularnie występował w Lidze Mistrzów i Lidze Europy, a w jego wyjściowym składzie wybiegło w środę czterech reprezentantów Chorwacji na niedawne mistrzostwa Europy.

Jakość gospodarzy widać było na boisku. Szybko operowali piłką i do nich należała inicjatywa. Jednak mimo dość nerwowej gry legionistów przed przerwą drużynie z Zagrzebia nie udało się stworzyć bramkowej okazji. Najgroźniej w polu karnym mistrzów Polski zrobiło się w 23. minucie, kiedy strzał Bruno Petkovica obronił Artur Boruc, a przy dobitce Luka Ivanusec był na spalonym. W pozostałych próbach ataków Dinama podopiecznym Czesława Michniewicza udawało się przerywać akcje rywali, albo Chorwatom brakowało dokładności.

Po drugiej stronie boiska ciekawiej zrobiło się po kwadransie gry, kiedy Mahir Emreli wyprzedził obrońcę, ale strzał reprezentanta Azerbejdżanu z ostrego kąta obronił Dominik Livakovic. Udana w wykonaniu legionistów była też końcówka pierwszej połowy, kiedy zagrali odważniej.

Po zmianie stron obraz gry wyglądał podobnie i nadal przeważali piłkarze Dinama. W 55. minucie przed stratą gola Legię uchronił Boruc, broniąc uderzenie Lovro Majera z dalszej odległości. Doświadczony bramkarz nic nie mógł jednak zrobić cztery minuty później. Gospodarze objęli prowadzenie po mocnym i precyzyjnym strzale głową Petkovica, który skorzystał z dośrodkowania Ivanuseca.

Szansę na wyrównanie miał Filip Mladenovic, ale Serb poślizgnął się przy próbie strzału. W kolejnej dobrej akcji Legii uderzał Chorwat Josip Juranovic, lecz zmierzającą w kierunku bramki piłkę obrońcy Dinama wybili na rzut rożny. Legioniści dążyli do wyrównania, co udało im się w 82. minucie za sprawą Albańczyka Ernesta Muciego, który pokonał bramkarza gospodarzy strzałem zza pola karnego.

Rewanż w Warszawie zaplanowano na wtorek 10 sierpnia. Zwycięzca dwumeczu w decydującej rundzie z Crveną Zvezdą Belgrad lub mołdawskim Sheriffem Tyraspol. We wtorek w Serbii dość niespodziewanie padł remis 1:1.

W dwóch poprzednich rundach legioniści wyeliminowali norweski Bodoe/Glimt oraz estońską Florę Tallinn. Dzięki temu mają już zapewniony udział w fazie grupowej nowej Ligi Konferencji (trzeci poziom rozgrywek UEFA).

Bramki: 1:0 Bruno Petkovic (59-głową), 1:1 Ernest Muci (82).

Żółte kartki: Dinamo - Kristijan Jakic; Legia - Bartosz Slisz, Artur Jędrzejczyk, Andre Martins.

Sędzia: Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania).

Dinamo Zagrzeb: Dominik Livakovic - Stefan Ristovski, Kevin Theophile-Catherine, Rasmus Lauritsen, Bartol Franjic - Luka Ivanusec, Josip Misic (85. Marko Bulat), Kristijan Jakic, Lovro Majer (65. Lirim Kastrati), Mislav Orsic (85. Luka Menalo) - Bruno Petkovic.

Legia Warszawa: Artur Boruc - Artur Jędrzejczyk, Mateusz Wieteska, Maik Nawrocki - Josip Juranovic, Bartosz Slisz, Andre Martins, Luquihnas, Filip Mladenovic - Rafael Lopes (75. Ernest Muci), Mahir Emreli (75. Tomas Pekhart).