Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Partia Pracy wzywa do budowy "socjalistycznego społeczeństwa"

Partia Pracy wzywa do budowy
Polityk jest najbliższym sojusznikiem lidera Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna. (Fot. Getty Images)
Minister finansów w gabinecie cieni opozycyjnej Partii Pracy John McDonnell oznajmił dzisiaj w rozmowie z BBC, że jego ugrupowanie chce doprowadzić do stworzenia 'socjalistycznego społeczeństwa'.
Reklama

Budzący kontrowersje polityk, który jest najbliższym sojusznikiem lidera Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna, powiedział, że chce „socjalistycznego społeczeństwa, co wymaga transformacji (gospodarczej) w sposób, który radykalnie zakwestionuje obecny system”.

Minister finansów w gabinecie cieni dodał, że w rozmowie z przedstawicielami biznesu ostrzegł ich, że „będą mogli liczyć na uczciwy zwrot z inwestycji, ale nie będziemy pozwalać na wyzyskiwanie nas”.

Poproszony o odniesienie się do losu zmagającej się z hiperinflacją i brakami towarów Wenezuelą, McDonnell ocenił, że po śmierci prezydenta tego kraju Hugo Chaveza „sprawy przybrały zły obrót (....) i niestety, nie realizowano (tam) socjalistycznych rozwiązań, które Chavez rozwijał”.

Badania opinii publicznej firmy YouGov pokazują, że polityka gospodarcza laburzystów nie wzbudza entuzjazmu brytyjskiej opinii publicznej: 35 proc. wyborców uważa, że to konserwatyści mają najlepszą ofertę programową w tym obszarze. Na drugim miejscu są wyborcy, którzy nie mają zdania na ten temat (28 proc.), a na opozycyjną Partię Pracy wskazuje tylko co piąty ankietowany (20 proc.).

Według sondażu firmy Opinium w razie przedterminowych wyborów rządząca Partia Konserwatywna mogłaby liczyć na 43 proc. poparcia, a opozycyjna Partia Pracy na 39 proc. głosów. Proeuropejskich Liberalnych Demokratów chce poprzeć jedynie 6 proc. Brytyjczyków. Podobne wyniki - z odrobinę wyższym, 9-procentowym poparciem dla liberałów - wykazało także badanie YouGov.

Pytani o to, który polityk byłby najlepszym premierem, Brytyjczycy wskazują przede wszystkim obecną szefową rządu Theresę May (40 proc.). Drugą najczęściej wybieraną odpowiedzią jest „nie wiem” (35 proc.), a dopiero na trzecim miejscu plasuje się radykalnie lewicowy lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn (25 proc.).

Najbliższe wybory parlamentarne planowane są na 2022 rok.

Część komentatorów spekuluje jednak, że w przypadku problemów z przegłosowaniem swojej wizji Brexitu w Izbie Gmin z powodu niestabilnej większości parlamentarnej Theresa May mogłaby zdecydować się na rozpisanie przyspieszonych wyborów - być może już na jesieni br. - w celu uzyskania silniejszego mandatu dla swojego rządu.

 

  Komentarze


  • Bryndal
   20 maja, 21:25

   O co tu chodzi? brytyjska falszywosc wyplywa na wierzch jak gowno w jeziorze: oczywiscie powtornego referendum w sprawie Brexitu nie moze byc, bo Brytyjczycy raz sie juz wypowiedzieli, za to wybory mozna rozpisywac co sezon nowe, by uzyskac wiecej mandatow w parlamecie. W jednym i w drugim przypadu Brytyjczycy raz sie juz wypowiedzieli....nie widze roznicy.

  • Lewica to Sila i Madrosc
   20 maja, 22:12

   Ja proponuje wylapac wszystkich prawakow i wyslac ich na przymusowe leczenie do psychiatryka . Chetnie zaplace podatki na ich leczenie bo chorym ludziom nalezy pomagac . Zycze powrotu do zdrowia .

  • Gladius
   21 maja, 00:50

   Już raz uzyskiwała silniejszy mandat hehe... gdyby nie ten stary lewak i komunista ,dawno pojechała by na taczce, a tak to niema z kim przegrać .Biedne te u.k , z deszczu pod rynnę , teraz to tylko będzie coraz gorzej

  • CZURCZIL
   21 maja, 07:18

   PAPA DANCE MONDAY COFFEE REGGE STYLE MARLEY CHILL MORNING GO TO WORK AND MUSIC

  • Chory świat
   21 maja, 12:31

   Socjalizm ? Myśmy to już przerabiali ( i wiadomo jak sie to skończyło ) , Szwedzi od lat przerabiają ( i efekty widać szczególnie teraz ) . Wszystkiego najleszego na nowej brytyjskiej socjalistycznej drodze .

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama