Paraolimpiada: Złoto Kozakowskiej w rzucie maczugą, brąz Stoltmana w pchnięciu kulą

Róża Kozakowska zdobyłą złoty medal dla Polski! (Fot. Twitter/@MagdaKorzekwa)
Róża Kozakowska zdobyła złoty medal w rzucie maczugą w klasie F32 podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Natomiast w pchnięciu kulą brązowy medal wywalczył Lech Stoltman (F55). Wcześniej Michał Derus zajął drugie miejsce w finale biegu na 100 m w klasie T47.

Kozakowska uzyskała wynik 28,74 m, co jest rekordem świata.

Natomiast rezultat Stoltmana w pchnięciu kulą to 12,15 m. 36-letni zawodnik zdobył brąz także pięć lat wcześniej - podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Drugi w biegu na 100 m Derus również powtórzył swój sukces - srebro z Rio de Janeiro. Czasem 10,61 s ustanowił w piątek rekord Europy.

Wszystkim medalistom pogratulował na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Biało-czerwoni w stolicy Japonii mają już łącznie sześć medali, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy zajęli trzecie miejsce na 4000 m.

Na drugim stopniu podium stanął Adrian Castro w indywidualnym turnieju szablistów grupy B, a na trzecim sztangistka Justyna Kozdryk.

Paraolimpiada w Tokio zakończy się 5 września.