Paraolimpiada: 25 medali Polaków w Tokio

To już koniec wielkiego święta sportu. Dziś w Tokio odbyła się ceremonia zamknięcia paraolimpiady, w której udział wzięli sportowcy ze 162 krajów. (Fot. PHILIP FONG/AFP via Getty Images)
Polscy sportowcy zdobyli 25 medali, w tym siedem złotych, w XVI igrzyskach paraolimpijskich, które dziś oficjalnie zakończyły się w Tokio. Dla porównania, pięć lat temu w Rio de Janeiro wywalczyli ich 39, z czego dziewięć z najcenniejszego kruszcu.

Dorobek biało-czerwonych w Japonii to 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych krążków, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Na najwyższym stopniu podium w Azji stawali lekkoatleci i tenisiści stołowi. W pchnięciu kulą wygrała Renata Śliwińska, skoku w dal Karolina Kucharczyk, rzucie dyskiem Piotr Kosewicz, rzucie maczugą Róża Kozakowska, biegu na 1500 metrów Barbara Bieganowska-Zając oraz pingpongiści Patryk Chojnowski w singlu, Natalia Partyka i Karolina Pęk w turnieju drużynowym.

W 2016 roku w Rio de Janeiro Polacy sięgnęli po 39 medali (9-18-12) i zajęli 10. miejsce w klasyfikacji (teraz 17.). W Brazylii ekipa biało-czerwonych liczyła 101 osób, podczas gdy w 2012 roku w Londynie (36 medali, 14 złotych) i Tokio - po 90.

"Za nami igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Reprezentanci Polski jak zwykle dali z siebie wszystko i zdobyli 25 medali, w tym 7 złotych. Bardzo serdecznie dziękuję za Wasz wielki wysiłek i walkę. Dziękuję także sztabom szkoleniowym i wszystkim, którzy pracowali na sukcesy naszych sportowców" - przekazał premier Polski Mateusz Morawiecki.

"Jesteśmy z Was bardzo dumni" - dodał, wymieniając polskich sportowców z imienia i nazwiska i gratulując im medali.