Menu

Papież: Ksenofobia to choroba, kto wznosi mury, zostaje sam

Papież: Ksenofobia to choroba, kto wznosi mury, zostaje sam
Papież Franciszek ubolewa, że w Europie coraz częściej słychać przemowy zbliżone do tego, co mawiał Hitler. (Fot. Getty Images)
Papież Franciszek przekazał wczoraj dziennikarzom na pokładzie samolotu lecącego z Madagaskaru do Rzymu, że ksenofobia to 'choroba'. Podkreślił, że kto wznosi mury, zostaje sam. Zapewnił też, że przyjmuje krytykę pod swoim adresem, ale - jak dodał - lojalną.
Reklama

Podczas konferencji prasowej w samolocie po zakończeniu podróży po Afryce papież oświadczył, że ksenofobia to choroba "taka jak odra".

"To choroba, która przychodzi, wchodzi do kraju, wchodzi na kontynent. I wznosi się mury. A mury pozostawiają samymi tych, którzy je budują. Zostawiają na zewnątrz wielu ludzi, ale ci, którzy zostają w środku, pozostaną sami, a koniec końcem będą pokonani przez potężne inwazje" - ocenił.

"Ksenofobie często korzystają z tak zwanych populizmów politycznych. Zwróciłem uwagę kilka tygodni wcześniej, że niekiedy słyszę niektóre wystąpienia, które przypominają te Hitlera z 1934 roku. Widać, że ten refren jest w Europie, ale także w Afryce" - zaznaczył.

Papież Franciszek odbył podróż do Afryki. (Fot. Getty Images)

Papież informował też o tym, że istnieje zjawisko trybalizmu, które prowadzi do tragedii "takich jak w Rwandzie". Jak dodał, nie obawia się schizmy w Kościele, ale modli się o to, aby jej nie było.

"Zawsze są działania schizmatyczne w Kościele. To jedno z działań, które Pan pozostawia zawsze wolności ludzkiej. Ja nie boję się schizm, modlę się o to, aby ich nie było, bo to kwestia zdrowia duchowego wielu ludzi; o to, aby był dialog, aby doszło do korekty, jeśli jest jakiś błąd, ale droga schizmy nie jest chrześcijanska" - przekazał papież wysłannikom mediów towarzyszącym mu w podróży.

"Ja odpowiadam na krytykę, robię to, by pomóc" - zapewnił, odnosząc się do negatywnych opinii na temat jego osoby i pontyfikatu.

  Komentarze
  • Przemko
   11 września, 18:31

   bergolniety? komuch i téczowy internacjonalista? kogo obchodzi co un ma do powiedzenia ....

  • Czytelnik anonimowy
   12 września, 14:52

   wole byc sama niz z muzulmanami

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama